Wielosystemowy Griffin na 200 km/h gotowy

Wielosystemowy Griffin na 200 km/h gotowy

Nowosądecki Newag zakończył produkcję lokomotywy wielosystemowej, która będzie mogą prowadzić pociągi z prędkością 200 km/h. Wkrótce mają rozpocząć się testy pojazdu.

Jak poinformował Kolejowy Portal” Łukasz Mikołajczyk, rzecznik Newagu, na początku przyszłego tygodnia Newag rozpocznie proces homologacyjny lokomotywy wielosystemowej.

Pierwsze testy zostaną przeprowadzone w Krakowie, a następnie na przełomie września i października lokomotywa pojedzie na tor doświadczalny  w Żmigrodzie – dodał Mikołajczyk.

Co ważne, Newag ma już wyprodukowane dwie lokomotywy. Jedną z nich zobaczymy podczas nadchodzących targów TRAKO, a druga będzie wykonywała testy homologacyjne.

Nowe lokomotywy mają być przystosowane do jazdy z prędkością nie mniejszą niż 200 km/h oraz posiadać dopuszczenie do eksploatacji na terenie Polski, Czech, Słowacji, Niemiec, Austrii oraz Węgier. Elektrowozy będą wyposażone w urządzenia pokładowe ETCS poziomu L2.

Przypomnijmy, że pod koniec października 2021 roku PKP Intercity podpisało z Newagiem umowę na zakup 10 nowych lokomotyw elektrycznych wielosystemowych wraz ze świadczeniem usług utrzymania.  W czerwcu 2023 r. przewoźnik skorzystał z opcji i zamówił kolejne 5 pojazdów. Dodajmy, że Newag produkuje dla PKP Intercity także 20 jednosystemowych lokomotyw