Majówka z Dolnośląskim Biletem Weekendowym

Majówka z Dolnośląskim Biletem Weekendowym

W przyszłym tygodniu czekają nas dwa świąteczne dni, dzięki którym można wydłużyć weekend. Tegoroczna majówka sprzyja kolejowym podróżom, dlatego warto zapoznać się z aktualną sytuacją kolejową na Dolnym Śląsku.

Dolnośląski Bilet Weekendowy to oferta, w ramach której możemy podróżować pociągami przewoźników regionalnych po całym województwie na jednym bilecie. Podróże są nielimitowane, możemy wsiąść do każdego pociągu Kolei Dolnośląskich i Polregio.

W weekend od 1 do 5 maja Koleje Dolnośląskie przedłużyły czas obowiązywania Dolnośląskiego Biletu Weekendowego – obowiązuje już od wtorku, 30 kwietnia, od godz. 18.00, aż do poniedziałku 6 maja, do godziny 6.00. Wszyscy podróżni będą mogli na jednym bilecie jeździć po całym Dolnym Śląsku bez ograniczeń.

– Dolny Śląsk od Głogowa po Kłodzko stoi zabytkami, przez ponad pięć dni jest okazja do przejechania setek kilometrów do dziesiątek urokliwych zakątków naszego województwa – mówi Bartłomiej Rodak, rzecznik prasowy Kolei Dolnośląskich.

Bilet można nabyć na stronie kolejedolnoslaskie.pl, w kasach biletowych oraz za pośrednictwem aplikacji mobilnych.

Remont tunelu koło Janowic Wielkich

Planując podróże warto pamiętać o aktualnych pracach prowadzonych przez zarządcę infrastruktury kolejowej, PKP PLK. I tak obecnie jadąc z Wrocławia czy Wałbrzycha do Jeleniej Góry czy Szklarskiej Poręby na odcinku pomiędzy Jelenią Górą a Janowicami Wielkimi będziemy musieli przesiąść się do autobusów.

Bez problemów za to dotrzemy do innych miejscowości w Sudetach, m.in. do nowo otwartej linii kolejowej do Świeradowa-Zdroju, czy też bardziej na wschód – do Kudowy-Zdroju.

Koleje Dolnośląskie przypominają także o tym, że w pociągach oraz w autobusach komunikacji zastępczej ograniczona jest przestrzeń dla rowerzystów.

Jako przewoźnik regionalny nie ograniczamy sprzedawanych przez nas biletów, bo nie są one przypisane na dany pociąg, a obowiązują nawet całą dobę. Tak działa kolej regionalna w całej Unii Europejskiej. Niesie to za sobą korzyści, ale też zagrożenia, dlatego przypominamy, że jako przewoźnik możemy odmówić wejścia na pokład pociągu podróżnemu z rowerem w przypadku, gdy ten będzie przeszkadzać innym podróżnym, lub gdy nie ma już miejsca na inne jednoślady w pociągu – przypomina Bartłomiej Rodak. 

Rodak podkreśla, że największe problemy z przewiezieniem rowerów mogą występować właśnie autobusach komunikacji zastępczej pomiędzy Jelenią Górą a Janowicami Wielkimi. 

Obserwujemy spore zainteresowanie rowerzystów m.in. w podróżach z Wrocławia do Milicza. Rozumiemy podróżujących miłośników dwóch kółek, bo wielu z nas, pracowników Kolei Dolnośląskich, codziennie tak pokonuje trasy, ale prosimy o wyrozumiałość i odpowiednie zaplanowanie podróży. Drużyna konduktorska może odmówić nam wejścia na pokład pociągu z jednośladem np. przez brak miejsca – tłumaczy Bartłomiej Rodak.

W pociągach Kolei Dolnośląskich nie ma możliwości zarezerwowania sobie miejsca na rower – to różnica pomiędzy przewoźnikiem regionalnym a krajowym, bo takiej rezerwacji możemy dokonać np. w pociągu Intercity. 

Dolnośląski Bilet Weekendowy można nabyć zarówno na najbliższy weekend (będzie ważny od 26 kwietnia od godz. 18:00 do 29 kwietnia do godz. 6:00 rano), jak i na następny – ważny już od wtorku 30 kwietnia od godz. 18:00, do poniedziałku, 6 maja, do godz. 6.00.