P. Müller: będzie korekta cen biletów PKP Intercity

P. Müller: będzie korekta cen biletów PKP Intercity

– Uważamy, że te podwyżki były za duże i pan Premier zdecydowanie postawił sprawę jasno, że muszą być obniżone – powiedział Piotr Müller, rzecznik rządu  w programie „Gość Wydarzeń” na antenie Polsatu.

Od 11 stycznia 2023 r. zaczął obowiązywać zaktualizowany cennik biletów na przejazd pociągami PKP Intercity.  Ceny biletów bazowych wzrosła od 11,8% dla połączeń TLK/IC do 17,8% dla połączeń realizowanych składami Pendolino.

Jak tłumaczyła spółka, głównym powodem, dla którego podniesiono ceny był  bardzo duży wzrost cen energii. Jednocześnie przewoźnik przypominał, że wprowadzony w maju 2022 r. system dynamicznych cen we wszystkich kategoriach pozwala skutecznie obniżać ceny biletów.

Podczas sejmowej debaty, która odbyła się w czwartek, 12 stycznia 2023 r. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powiedział, że gdyby nie reakcja rządu bilety PKP Intercity podrożałyby o ponad 50%.

Na początku tygodnia Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w najbliższych dniach będzie rozmawiał z całym kierownictwem Ministerstwa Infrastruktury na temat cen biletów. Okazuje się, że do takiego spotkani doszło w czwartek, 26 stycznia 2023 r.

Premier Morawiecki spotkał się z panem ministrem Adamczykiem, wiceministrem Małeckim państwowych i zarządem PKP Intercity. Myślę, że w przyszłym tygodniu pewne już rozstrzygnięcia będzie można zakomunikować – powiedział Piotr Müller, rzecznik rządu w programie „Gość Wydarzeń” na antenie Polsatu.

Przedstawiciel rządu nie był jednak w stanie odpowiedzieć o ile procent ceny biletów zostaną obniżone

Generalnie mamy inflację, w związku z tym trudno oczekiwać powrotu do ceny, sprzed podwyżki. (Podczas spotkania – przyp. Red.) pewne warianty zostały przedstawione, a w przyszłym tygodniu będzie informacja w tym zakresie – dodał rzecznik rządu.

Przypomnijmy, że w 2022r. PKP Intercity przewiozło prawie 59 mln osób, przyczyniając się do najlepszego wyniku przewozowego w historii spółki. Pobity został poprzedni rekord z 2019 roku, kiedy pociągami przewoźnika podróżowało blisko 49 milionów podróżnych.