M. Morawiecki: ceny biletów nie pozostaną na tym poziomie co obecnie

M. Morawiecki: ceny biletów nie pozostaną na tym poziomie co obecnie

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w najbliższych dniach będzie rozmawiał z całym kierownictwem Ministerstwa Infrastruktury na temat cen biletów na przejazd pociągami PKP Intercity. – Na pewno na tym poziomie, na jakim ceny są nie pozostaną – zadeklarował szef rządu.

Jesteśmy w okresie wysokiej inflacji i ja nie chcę aby rożne części gospodarki narodowej, w tym przypadku bardzo ważna część  jaka wiąże się z komunikacja kolejową, żeby dokładały cegiełkę do tej inflacji.

Premier będzie domagał się od kierownictwa Ministerstwa Infrastruktury zdecydowanych działań oszczędnościowych we wszystkich spółkach PKP, po to, aby doprowadzić do jak najniższych cen biletów.

Na ile one będą niższe dzisiaj nie przesądzam. Ta decyzja zapadnie po dyskusji z kierownictwem ministerstwa – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Przypomnijmy, 11 stycznia zaczął obowiązywać nowy, droższy cennik biletów na połączenia PKP Intercity. Przewoźnik tłumaczy podwyżkę rosnącymi kosztami działalności. Spółka podnosi ceny bazowe biletów jednorazowych w poszczególnych kategoriach pociągów średnio w wysokości:

  • 11,8% dla kategorii TLK/IC
  • 17,4% dla kategorii EIC;
  • 17,8% dla kategorii EIP;

Jak argumentuje PKP Intercity, głównym powodem, dla którego jest zmuszona zmienić ceny i dostosować je do realiów rynkowych jest bardzo duży wzrost cen energii.