Oferta Multiprzejazd atrakcyjniejsza od biletu weekendowego ?!

Oferta Multiprzejazd atrakcyjniejsza od biletu weekendowego ?!

Podczas pierwszego posiedzenia parlamentarnego Zespołu ds. Walki z Wykluczeniem Transportowym, Maciej Molicki, Dyrektor Biura Rozwoju w PKP Intercity, przedstawił informacje dotyczące zmian w ofercie Taniej z Bliskimi oraz wyższości oferty Multiprzejazd nad biletem weekendowym.

Po 1,5 roku funkcjonowania oferty Taniej z Bliskimi, od 12 grudnia PKP Intercity wprowadziło zmiany w zasadach funkcjonowania oferty. Obecnie bilety można kupić najpóźniej na trzy dni przed odjazdem, a nie, jak było wcześniej, na jeden dzień przed podróżą.

Oferta cieszy się ogromnym zainteresowaniem, od lipca 2022 r. do początku grudnia 2023 r. z niej skorzystało 14,5 mln pasażerów.

Skrócenie okresu przedsprzedaży jest właśnie odpowiedzią na tę dużą popularność. My wychodzimy z założenia, że klient najlepiej, jeżeli planuje swoją podróż z wyprzedzeniem. Wtedy także my, jako spółka, mamy czas, aby się przygotować – powiedział Molicki.

Dyrektor Biura Rozwoju przypomniał, że oferta daje zniżkę 30% od ceny bazowej.

My równolegle do tej oferty czy Biletu Seniora mamy także ofertę Promo. Dzięki dynamicznemu zarządzaniu cenami my dostosujemy także podaż biletów promocyjnych do prognozowanej frekwencji, tak, żeby jak najlepiej zapełnić pociągi. Dlatego nawet jeżeli ktoś chce skorzystać z podróży już później niż po tych trzech dniach, cały czas także ma szansę skorzystać z oferty Promo. Nie jest tak, że zmiana okresu przedsprzedaży oferty Taniej z Bliskimi wpłynie na atrakcyjność podróży pociągiem – tłumaczył Maciej Molicki.

Przedstawiciel przewoźnika odniósł się również do wycofanej oferty Bilet Weekendowy.

W momencie, kiedy Bilet Weekendowy jako oferta przestał funkcjonować, naszym podróżnym zaproponowaliśmy równie atrakcyjną, jeżeli nie atrakcyjniejszą, ofertę Multiprzejazd – zaznaczył Molicki.

Przypomniał, że podróż na bilecie weekendowym mogła odbywać się tylko przez 2,5 dnia (od godziny 19:00 dnia roboczego poprzedzającego dzień wolny od pracy do godziny 6:00 pierwszego dnia roboczego następującego po dniach wolnych – przyp. red).

Nam zależy na tym, żeby także wypełniać nasze pociągi w te dni, kiedy tych pasażerów jest mniej, i temu także służy oferta Multiprzejazd, która daje możliwość podróży na takim bilecie przez 3 dni, czyli dłużej niż funkcjonował Bilet Weekendowy. Podejmując decyzję o wycofaniu oferty, bazowaliśmy na danych sprzedażowych, które mamy, i na chwilę obecną spółka PKP Intercity nie widzi ekonomicznego uzasadnienia powrotu biletu weekendowego – podkreślił Maciej Molicki.

Do wypowiedzi Dyrektora Biura Rozwoju odniosła się przewodnicząca Zespołu, posłanka Paulina Matysiak.

Jeżeli chodzi o liczbę dni, to Multiprzejazd jest bardziej atrakcyjny, ale jeżeli mieliśmy do czynienia z biletem weekendowym, to dlatego był atrakcyjny, ponieważ mogło z niego skorzystać bardzo dużo osób, które właśnie w weekend mają wolne, a nie mają wolnego w środku tygodnia. To jest po prostu oferta, którą państwo kierowaliście do innego typu odbiorcy – podkreśliła Paulina Matysiak.

Przypomnijmy, że oferta Bilet weekendowy przestała obowiązywać rok temu, 13 stycznia 2022 r. Wtedy też pojawiły nowe oferty Multiprzejazd oraz Multiprzejazd Max, które początkowo obowiązywały od północy we wtorek do godz. 15:00 w czwartek. Obecnie oferty ważne są  od 00:00 we wtorek do godziny 24:00 w czwartek.

Wybierając Multiprzejazd możemy podróżować pociągami kategorii TLK i IC w 2. klasie za 119 zł i w 1. klasie za 159 zł. Natomiast Multiprzejazd Max obejmuje wszystkie pociągi PKP Intercity. Bilet na podróże w 2. klasie kosztuje 239 zł, a w 1. klasie – 396 zł.