PKP PLK naprawią tory w okolicach Łukowa

PKP PLK naprawią tory w okolicach Łukowa

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę na budowę torów, mostu i przepustu kolejowego na 6-kilometrowym odcinku między Łukowem a Łukowem Łapiguz. Projekt o wartości ponad 16 mln zł netto realizowany jest ze środków Krajowego Planu Odbudowy.

Prace na odcinku między Łukowem i Łukowem Łapiguz zaplanowano od czerwca 2024 r. W ramach inwestycji podkłady i szyny zostaną wymienione na nowe. Oczyszczona i uzupełniona zostanie podsypka. Efektem robót będą cichsze i bardziej komfortowe podróże.

Prace obejmą również remont mostu kolejowego nad rzeką Krzna Południowa w Łukowie oraz przepustu. Obiekty zostaną zabezpieczone antykorozyjnie, powstanie nowe odwodnienie oraz schody z balustradami na skarpach. Wymieniony będzie tor. Dzięki remontom możliwe będzie utrzymanie dotychczasowej prędkości 120 km/h.

Poprawi się również bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i drogowym w Łukowie. Na przejeździe przy ul. Parkowej zostaną zamontowane nowe rogatki, sygnalizacja i oświetlenie.

Inwestycja wymaga wprowadzenia zmian w rozkładzie jazdy, ruch pociągów będzie prowadzony naprzemiennie po jednym torze. Wykonawcą prac jest firma PNUIK z Krakowa. Zakończenie prac planuje się w I kwartale 2025 r.