Maszyniści Polregio będą testować aplikację SENSUM

Maszyniści Polregio będą testować aplikację SENSUM

Polregio chce być pionierem zrównoważonej mobilności na kolei. W tym celu przewoźnik podjął współpracę z PGE Energetyka Kolejowa w zakresie rozwiązań eco-drivingowych w transporcie kolejowym. Spółki podpisały umowę dotyczącą wykorzystania przez Polregio aplikacji SENSUM, pozwalającej optymalizować prowadzenie pociągów pod względem zużycia energii.

Jeszcze w tym miesiącu czterdziestu maszynistów Polregio w całym kraju weźmie udział w projekcie, którego celem jest zwiększenie efektywności energetycznej oraz zminimalizowanie wpływu transportu kolejowego na środowisko. Maszyniści będą testować w prowadzonych przez siebie pojazdach szynowych aplikację SENSUM.

SENSUM to zaprojektowane przez PGE Energetyka Kolejowa oprogramowanie, które pozwala monitorować styl jazdy maszynistów w oparciu o algorytmy wykorzystujące sztuczną inteligencję i podpowiada, jak prowadzić pociąg, minimalizując przy tym zużycie energii.

Aplikacja zapewnia maszyniście dodatkowe wsparcie, swego rodzaju „szósty” zmysł, umożliwiający świadomą i oszczędną jazdę, dzięki której pociąg pobiera znacznie mniej energii trakcyjnej. Jest to system klasy „DAS” (driver advisory system). Rozwiązanie to interpretuje dane wejściowe oraz parametry liczone w czasie rzeczywistym, a następnie przekazuje je maszyniście w postaci bieżących wskazówek. Pozwalają one ekonomicznie prowadzić pojazd szynowy.

Wymiana taboru kolejowego na nowy zero- lub niskoemisyjny, o który obecnie zabiegamy, oraz testowanie rozwiązań ecodrivingowych na dotychczas największą skalę w kraju, to nasz priorytet dot. zrównoważonej mobilności. Chcemy być pionierem we wdrażaniu ekologicznych rozwiązań w sektorze kolejowym – mówi prezes zarządu Polregio Adam Pawlik.

Od 1990 roku emisja CO2 rośnie gwałtownie przede wszystkim w transporcie lotniczym oraz samochodowym. Kolej, spośród wszystkich gałęzi transportu, jest najbardziej ekologiczna. Jak podkreślają eksperci, bez transformacji w transporcie kolejowym nie będzie możliwe sprostanie wymogom ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. do 2030 roku dla całego naszego kraju.

Współpraca z PGE Energetyka Kolejowa S.A. w zakresie rozwiązań eco-drivingowych, to oprócz dbałości o ekologię, również ważny element optymalizacji kosztów w Spółce. Liczymy na zwiększenie efektywności prowadzenia pojazdów trakcyjnych, zmniejszenie kosztów energii, a w przyszłości uzyskanie białych certyfikatów związanych z efektywnością energetyczną – powiedział wiceprezes zarządu Polregio Marcel Klinowski.