PKP Intercity unieważniło przetarg na zakup lokomotyw manewrowych

PKP Intercity unieważniło przetarg na zakup lokomotyw manewrowych

H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych nie wyprodukuje dla PKP Intercity nowych 18 lekkich manewrowych lokomotyw spalinowych. Oferta poznańskiego producent okazała się za wysoka.

Na sfinansowanie zamówienia przewoźnik zamierzał przeznaczyć brutto 137 597 886 zł brutto. Zaproponowana przez wykonawcę kwota za realizację dostawy opiewa na wartość 190 404 000,00 zł brutto.

Jak tłumaczy spółka, przekroczenie w stosunku do zaplanowanej do wydatkowania kwoty na ten cel wynosi 38,38%, tj. brutto 52 806 114,00 zł.

 Mając na uwadze fakt, iż cena najkorzystniejszej oferty przewyższa kwotę, którą Zamawiający przeznaczył na sfinansowanie zamówienia i Zamawiający kwoty tej nie zwiększy, postępowanie podlega unieważnieniu na podstawie art. 255 pkt 3 ustawy Pzp. – podało PKP Intercity.

Przedmiot zamówienia obejmował dostawę 18 dwu- lub trzyosiowych lekkich manewrowych lokomotyw spalinowych o prędkości co najmniej 60 km/h oraz przeszkolenie osób wskazanych przez zamawiającego w zakresie ich obsługi, a także dostawę wyprawki.

Przypomnijmy, że PKP Intercity posiada obecnie 10 lekkich lokomotyw spalinowych, które zostały wyprodukowane przez czeskiego producenta CZ LOKO. Polski przewoźnik zapłaci za 10 pojazdów 39,1 mln złotych netto. Oprócz dostawy lokomotyw, czeska firma musiała przeszkolić maszynistów PKP Intercity.