Koleje Wielkopolskie podsumowały projekt „Pociąg Zwycięstwa”

Koleje Wielkopolskie podsumowały projekt „Pociąg Zwycięstwa”

Ponad 3000 przewiezionych uczniów i nauczycieli, setki gości czekających na peronach w całej Wielkopolsce, 892 przejechanych kilometrów – to właśnie bilans niesamowitego projektu „Pociągu Zwycięstwa”, który był realizowany w dniach od 7 do 9 lutego 2024 roku.

Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Koleje Wielkopolskie, Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz Wielkopolskie Muzeum Niepodległości dla upamiętnienia 105. rocznicy zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego i powrotu ziem historycznej Wielkopolski do odradzającej się Ojczyzny zorganizowały „Pociąg Zwycięstwa”.

Jeszcze w grudniu 2023 roku odbyła się uroczysta prezentacja pojazdu Kolei Wielkopolskich, który został oklejony historycznymi scenami z Powstania Wielkopolskiego.

Ten wyjątkowy projekt jest hołdem dla historii regionu, łącząc nowoczesność z naszym dziedzictwem – ocenił wówczas Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego – Pociąg będzie jeździł przez cały rok po wielkopolskich torach, niosąc ducha bohaterów z tamtego okresu. To nie tylko środek transportu, ale pewnego rodzaju mobilne muzeum, które przypomina o ważnych wydarzeniach z historii i kultywuje pamięć o bohaterach Wielkopolski – dodał.

To właśnie ten pojazd na 3 dni zamienił się w salę lekcyjną. Skład został zaadoptowany na niesamowitą salę lekcyjną. Dekoracje, malunki, banery, ogromne rozety – wypełniły przestrzeń, tworząc atmosferę gotową do odkrywania tajemnic historii.

Wiele materiałów dekoracyjnych otrzymaliśmy od szkół, które chciały w ten sposób mieć swój wkład w to wydarzenie – powiedział Marek Nitkowski, prezes zarządu spółki Koleje Wielkopolskie – Oczywiście materiały dydaktyczne zostały przygotowane wspólnie z partnerami wydarzenia – dodał.

Na pokładzie pociągu specjalnego byli nauczyciele historii i rekonstruktorzy, którzy podczas podróży mieli przybliżać wydarzenia związane z Powstaniem Wielkopolskim.

Celem tego niezwykłego projektu jest prezentacja wiedzy historycznej przy wykorzystaniu ponadstandardowych narzędzi wśród młodych mieszkańców Wielkopolski – powiedział Marek Nitkowski, prezes zarządu spółki Koleje Wielkopolskie – uczniowie mieli możliwość porozmawiania z rekonstruktorami, którzy ubrani byli w mundury z czasów Powstania Wielkopolskiego oraz obejrzeć specjalnie w tym celu przygotowane rekwizyty – dodaje.

Podczas całej podróży uczniowie mieli okazję nie tylko słuchać wykładów, ale także brać aktywny udział w dyskusjach i zadaniach praktycznych.

„Pociąg Zwycięstwa” nie tylko dostarczył uczniom wiedzy historycznej, ale również zainspirował ich do dalszego zgłębiania tajemnic przeszłości swojego regionu – powiedział Mikołaj Grzyb, członek zarządu Spółki Koleje Wielkopolskie. To niezwykłe doświadczenie na pewno na długo pozostanie w ich pamięciach, a może nawet zasieje w nich ziarno pasji do historii i kultury – dodaje.

Należy także podkreślić znaczenie udziału naszych edukatorek pod kierownictwem Iwony Kamińskiej- Lech, które szczególnie podkreślały udział kobiet w Powstaniu Wielkopolskim.

Dzięki zaangażowaniu lokalnych samorządów uczniowie mogli uczestniczyć w dodatkowych atrakcjach i wydarzeniach. We Wrześni kibice Lecha odpalili race, w Gnieźnie pociąg witany był występem dzieci i młodzieży, a w Ostrzeszowie czekała na uczniów inscenizacja odbicia Dworca przez Powstańców.