Nowe Griffiny już prowadzą pociągi PKP Intercity

Nowe Griffiny już prowadzą pociągi PKP Intercity

W czwartek, 21 grudnia 2023 r., PKP Intercity zakończyło odbiory kolejnych dwóch Griffinów. Dziś nowe lokomotywy zadebiutowały z pociągami przewoźnika.

EU160-033 prowadzi IC 5312 „PIAST” relacji Gdynia Gł. – Kraków Gł. przez Wrocław i Katowice.

EU160-034 przed południem wyruszyła z Gdyni z pociągiem IC 5602 „HEWELIUSZ” do Wrocławia.

Lokomotywy zostały wyprodukowane przez Newag w ramach zamówienia na 20 elektrowozów. Kontrakt na dostawę został podpisany w marcu 2023 r. Umow o wartości ponad 500 mln zł brutto, oprócz dostawy pojazdów, obejmuje także świadczenie usług utrzymania technicznego lokomotyw przez firmę Newag, w zakresie spełniającym trzy poziomy utrzymania pojazdów kolejowych (poziom 2, poziom 3, poziom 4). Producent będzie także nadzorował personel PKP Intercity przy wykonywaniu utrzymania technicznego poziomu P1 pojazdów oraz zapewni specjalistyczne wyposażenie zaplecza technicznego do świadczenia usług.

Tomasz Gontarz, wiceprezes PKP Intercity podczas niedawnego spotkania z dziennikarzami powiedział, że współpraca przewoźnika z Newagiem i konstrukcja umowy gwarantuje spółce pełną dostępność techniczną i cyfrową do dokumentacji lokomotywy EU160.

Konstrukcja umów zapewnia nam bezpieczeństwo w ramach działalności PKP Intercity. Poza zakupem lokomotyw od Newagu, otrzymujemy pełen dostęp do dokumentacji technicznej tych pojazdów. Przez pięć lat (zgodnie z umową – przyp. red.) firma Newag świadczy nam usługi utrzymania tych lokomotyw, a w tym okresie nasi pracownicy zdobywają doświadczenie w obszarze utrzymania taboru. W perspektywie czasowej nie planujemy ogłaszać przetargów na utrzymanie tych lokomotyw po zakończeniu umowy z producentem. Zamiast tego, naszym celem jest, aby te zadania wykonywali nasi pracownicy – dodał Gontarz.

Przypomnijmy, że PKP Intercity podpisało niedawno z Newagiem kolejną umowę na dostawę 46 jednosystemowych.

Po zrealizowaniu wszystkich kontraktów, w parku taborowym przewoźnika znajdzie się łącznie 96 jednosystemowych lokomotyw Griffin.