Przedświąteczne podróże koleją

Przedświąteczne podróże koleją

Od kilku dni na głównych dworcach kolejowych w Polsce obserwujemy zwiększony ruch podróżnych, co świadczy o zbliżających się Świętach Bożego Narodzenia. Warto pamiętać, że na ewentualne opóźnienia pociągów wpływ mają nie tylko przewoźnicy. Na sieci kolejowej mogą wystąpić utrudnienia związane z losowymi awariami lub warunkami atmosferycznymi.

Właśnie porywisty wiatr był przyczyną piątkowego wstrzymania ruchu pociągów na jednym torze w okolicach Milanówka, kiedy to przed konarem zatrzymał się skład PKP Intercity. Przez ponad godzinę pociągi poruszały się w tym miejscu z opuszczonymi pantografami.

Silny wiatr doprowadził także do przewrócenia drzewa na sieć trakcyjną na linii kolejowej 202 między Reblinem a Wrześnicą. Ruch pociągów został tam wstrzymany na prawie 5 godzin.

Dzisiaj natomiast doszło do kilki awarii taboru. Problem mieli pasażerowie pociągu IC 4122/3 „Pilecki” relacji Bielsko-Biała Główna – Białystok. Na odcinku Katowice – Warszawa Wschodnia PKP Intercity uruchomiło zastępczy skład wagonowy.

Z ponad 90-minutowym opóźnieniem obecnie porusza się pociąg IC nr 4560/1 „Kormoran” relacji Wisła Uzdrowisko – Olsztyn Główny. Przewoźnik zadbał o honorowanie biletów dla podróżnych u innych przewoźników.

Z około godzinnym opóźnieniem jedzie pociąg IC „Czechowicz” relacji Lublin Główny – Warszawa Wschodnia. W tym przypadku chodzi o naprawę lokomotywy SU160-007, która niedawno wróciła z naprawy P4. Niedawno pisaliśmy, że Pesa Bydgoszcz ma opóźnienia w przeprowadzaniu zaplanowanych napraw.

Niestety, także dzisiaj mamy przerwę w ruchu pociągów na jednotorowej linii kolejowej 202. Na odcinku Karwice – Wiekowo doszło do uszkodzenia pantografu na lokomotywie PKP Intercity. Polregio wprowadziło zastępczą komunikację.

Świąteczne wzmocnienia

Tylko na piątek i sobotę PKP Intercity zaplanowało wzmocnienie wybranych połączeń o blisko 80 wagonów. Przewoźnik zaplanował także więcej pociągów. Dodatkowo, spółka wypożyczyła na ten okres trzy lokomotywy elektryczne od PKP Cargo

PKP PKL monitorują sytuację

Dyspozytorzy PKP PLK utrzymują kontakt z przewoźnikami i służbami technicznymi przez całą dobę. Jak poinformował zarządca infrastruktury, w okresie świąteczno-noworocznym w gotowości do pracy jest 173 zespoły szybkiego usuwania usterek, 18 zespołów kolejowego ratownictwa technicznego oraz 65 pociągów sieciowych do usuwania awarii sieci trakcyjnej.