Kolejarze przypominają o bezpieczeństwie na przejazdach

Kolejarze przypominają o bezpieczeństwie na przejazdach

PKP Polskie Linie Kolejowe apelują o rozsądek i przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych. Nie narażaj życia i zdrowia, przestrzegaj przepisów, a w kryzysowej sytuacji nie ryzykuj – wyłam rogatkę.

Kierowcy nigdy nie powinni dopuszczać do sytuacji, w której samochód znajdzie się między zamkniętymi rogatkami – to realne zagrożenie życia i zdrowia.

W kryzysowej sytuacji należy jak najszybciej opuścić przejazd – w razie potrzeby wyłamać rogatkę. Wystarczy niewielka siła nacisku, by tzw. bezpiecznik drąga (przy napędzie rogatek) zadziałał i spowodował bezpieczne wyłamanie zapory, bez uszkodzenia samochodu.

Gdy dojdzie do awarii auta i nie ma możliwości zjazdu z torów należy jak najszybciej opuścić pojazd, zabierając ze sobą wszystkich pasażerów, wyjść poza rogatki i skorzystać z Żółtej Naklejki PLK.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa na przejazdach dla kierowców:

  1. Znak STOP oznacza konieczność zatrzymania się przed przejazdem.
  2. Czerwone światło bezwzględnie zakazuje wjazdu na przejazd – pulsująca sygnalizacja oznacza, że za chwilę na przejeździe będzie pociąg.
  3. Na przejazd można wjechać tylko wtedy, gdy zapewniony jest zjazd z przejazdu.
  4. Zbliżając się do przejazdu należy zachować szczególną ostrożność i upewnić się, że nie nadjeżdża pociąg.

Żółte Naklejki PLK – warto pamiętać

#ŻółtaNaklejkaPLK – umieszczona na każdym przejeździe w Polsce zarządzanym przez PLK – to dodatkowe oznakowanie, znajdujące się po wewnętrznej stronie krzyży św. Andrzeja lub na napędach rogatek. Każdą Żółta Naklejka zawiera: indywidualny numer przejazdu (9 cyfr), numer alarmowy 112, z którego należy skorzystać w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia, i numer techniczny, przeznaczony do zgłaszania ewentualnych usterek na przejeździe.

Z Żółtej Naklejki należy skorzystać m.in., gdy samochód został unieruchomiony między rogatkami, w przypadku zdarzenia na przejeździe lub dostrzeżenia przeszkody na torach. Kontakt z numerem alarmowym 112 pozwala uniknąć najgorszego scenariusza i uratować życie. Do tej pory odebrano już 32 876 zgłoszeń o potencjalnych zagrożeniach: w 978 przypadkach, dzięki szybkiej reakcji, wstrzymano ruch pociągów i wezwano pomoc, a w kolejnych 2164 sytuacjach ograniczono prędkość jazdy pociągów, co zapewniło bezpieczeństwo pasażerom i osobom na przejeździe.

Na terenie województwa łódzkiego jest ok. 580 przejazdów i przejść w poziomie torów. Każdy obiekt jest odpowiednio zabezpieczony zgodnie z przepisami i – przy właściwym zachowaniu oraz zachowaniu szczególnej ostrożności – gwarantuje bezpieczeństwo podczas przekraczania torów. Kolejarze przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:

Czerwone światło bezwzględnie zakazuje wjazdu na przejazd – pulsująca sygnalizacja zabrania wjazdu na przejazd, gdyż zbliżający się pociąg może wjechać na przejazd nawet za 30 sekund. Na przejazd można wjechać jedynie, gdy sygnalizacja jest wyłączona, a rogatki znajdują się w pozycji pionowej.

Znak „STOP” oznacza konieczność zatrzymania się w wyznaczonym miejscu.

Na przejazd można wjechać tylko wtedy, gdy zapewniony jest zjazd z przejazdu – wolne miejsce. Zbliżając się do przejazdu należy zachować szczególną ostrożność i upewnić się, że nie zbliża się pociąg.

99% zdarzeń na przejazdach wynika z nieodpowiedzialnego zachowania i nierozważnych decyzji użytkowników dróg. Najczęstsze błędu to m.in. ignorowanie czerwonego światła, omijanie zamkniętych półrogatek lub wjeżdżanie pod opadające rogatki.

„Posłuchaj głosu rozsądku, nie ryzykuj, przekraczając tory kolejowe!” – to przesłanie realizowanej przez PLK kampanii społecznej „Bezpieczny przejazd”, które może ocalić życie i zdrowie. W ramach kampanii zwiększające świadomość użytkowników dróg m.in. przypominane są zasady bezpieczeństwa, prowadzone są warsztaty dla instruktorów nauki jazdy oraz spotkania w przedszkolach i szkołach. Więcej o kampanii