Do Żmigrodu przyjechał pierwszy Impuls 2 dla SKM Warszawa [GALERIA]

Do Żmigrodu przyjechał pierwszy Impuls 2 dla SKM Warszawa [GALERIA]

Dziś popołudniu na tor doświadczalny Instytutu Kolejnictwa w Żmigrodzie przyjechał Impuls 2 (31WEBa-001) wyprodukowany dla Szybkiej Kolei Miejskiej w Warszawie przez nowosądecki Newag. Zgodnie z harmonogramem, dwa pierwsze pociągi dotrą do stolicy wiosną 2022 roku.

Nowe pociągi zapewnią ponad 1600 miejsc, czyli o około 60% więcej niż Elfy i Impulsy, którymi teraz dysponuje przewoźnik. W godzinach szczytu nowe pojazdy będą ze sobą łączone, tak aby zapewnić więcej miejsc dla pasażerów. Takie rozwiązanie podniesie jakość podróżowania mieszkańców aglomeracji warszawskiej oraz zachęci do rezygnacji z dojazdów samochodem na rzecz ekologicznej kolei.

Nowe elektryczne zespoły trakcyjne w barwach Szybkiej Kolei Miejskiej będą wyposażone w Wi-Fi, ładowarki USB, nowoczesny system informacji pasażerskiej, automaty biletowe czy ratujące życie defibrylatory AED. Każdy pojazd będzie klimatyzowany i w pełni dostosowany do potrzeb osób z ograniczoną możliwością poruszania się, rodziców podróżujących z dziećmi w wózkach czy pasażerów z rowerami.

Przypomnijmy, że umowa na dostawę 21 nowych pociągów została podpisana 7 kwietnia 2020 r.  16 listopada przewoźnik poinformował, że Komisja Europejska oficjalnie zatwierdziła dofinansowanie zakupu składów i modernizacji zaplecza technicznego. Produkcja pierwszego Impulsa 2 ruszyła w ostatnim tygodniu lutego 2021 r.  Pod koniec maja przedstawiciele Szybkiej Kolei Miejskiej odebrali malaturę, czyli zewnętrzną powłokę lakierniczą, która spełnia funkcje ochronne i wizerunkowe pierwszego pojazdu. W połowie lipca pierwszy z puli 21 składów przewiózł pierwszych pasażerów. Byli nimi przedstawiciele warszawskiego przewoźnika oraz producenta.

Jest to największy zakup w historii warszawskiej Szybkiej Kolei Miejskiej. Wartość całego zamówienia wyniesie 667 924 686 zł brutto i uwzględnia dofinansowanie ze środków unijnych w wysokości 202 621 049,45 zł.