Alstom zaprezentował pociąg dla Kolei Irlandzkich

Alstom zaprezentował pociąg dla Kolei Irlandzkich

Alstom zaprezentował jeden z powstających w Chorzowie pociągów dla Kolei Irlandzkich (Iarnród Éireann / Irish Rail), zamówionych w ramach 10-letniej umowy ramowej z grudnia 2021 roku. Kontrakt umożliwia Kolejom Irlandzkim zamówienie do 750 elektrycznych i akumulatorowo-elektrycznych wagonów kolejowych dla sieci DART+ (Dublin Area Rapid Transit), której inauguracja planowana jest w 2025 roku.

Pierwsze zamówienie obejmuje 37 pięciowagonowych zespołów: 31 akumulatorowo-elektrycznych (BEMU) oraz 6 elektrycznych (EMU) wraz z 15-letnim okresem konserwacji. Wyprodukowane w Chorzowie pociągi X’trapolis™ zostaną specjalnie dostosowane do programu DART+ i będą pierwszą nowoczesną flotą akumulatorową w Irlandii.

Każdy niskopodłogowy pociąg o długości 82 metrów pomieści do 545 pasażerów. W celu zmaksymalizowania komfortu dla wszystkich pasażerów pojazd będzie wyposażony w szerokie przejścia i automatycznie wysuwane schody. W pociągach znajdą się także strefy rowerowe i rodzinne oraz m.in. łatwo dostępne gniazdka do ładowania telefonów, e-rowerów czy skuterów elektrycznych. Pojazd będzie w pełni nadzorowany poprzez zaawansowane systemy wideo, co jeszcze bardziej zwiększy bezpieczeństwo pasażerów i pracowników.

Zakład w Chorzowie jest jedną z największych fabryk Alstom na świecie i stanowi część globalnego centrum kompetencyjnego Alstom w zakresie inżynierii. Nowoczesne pociągi z chorzowskiej fabryki trafiają do krajów na całym świecie, w tym do Niderlandów, Niemiec, Danii, Rumunii, Dubaju czy Rijhadu. W tym roku chorzowska fabryka świętuje 160 lat swojej historii.