Zimowe propozycje PKP Intercity dla uczniów z woj. podlaskiego i warmińsko-mazurskiego

Zimowe propozycje PKP Intercity dla uczniów z woj. podlaskiego i warmińsko-mazurskiego

W nadchodzący poniedziałek, 22 stycznia, rozpocznie się druga tura ferii zimowych dla uczniów z województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. W ciągu dwóch tygodni młodzież będzie miała okazję na zasłużony odpoczynek. Ciekawe propozycje podróży przygotowało PKP Intercity.

Ferie w górach, jak i nad morzem

Mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego mają do wyboru wiele atrakcyjnych połączeń w popularnych kierunkach. Jak co roku, największym zainteresowaniem turystów cieszą się polskie Tatry. Fani białego szaleństwa z Działdowa oraz Iławy mogą dojechać do Zakopanego pociągami TLK Małopolska i TLK Karpaty. Weekendowy pociąg IC Kormoran połączy z kolei Olsztyn z Wisłą, a po drodze zatrzyma się w Działdowie, Warszawie, Częstochowie czy Katowicach.

Alternatywą dla górskiego wypoczynku są nadmorskie miejscowości i polskie miasta, które idealnie sprawdzą się na city break. Dzięki IC Wybrzeże mieszkańcy Działdowa i Iławy dojadą między innymi do Malborka oraz Trójmiasta, a w drugą stronę komfortowo dotrą do Warszawy. Z kolei podróżni z Ełku dzięki IC Słowacki bez przesiadek dojadą do stolicy, Łodzi, Kalisza czy Wrocławia. Wiele możliwości czeka również pasażerów z Olsztyna, którzy dzięki IC Mamry mogą pojechać do Białegostoku, Torunia, Poznania i Wrocławia. Natomiast do Krakowa dotrą komfortowymi pociągami InterCity: Orłowicz, Kolberg, Sienkiewicz oraz Żeromski.

Ciekawe kierunki dla województwa podlaskiego

Mieszkańcy Białegostoku, a także Augustowa i Suwałk, dzięki skomunikowaniu IC Hańcza z pociągiem kolei litewskich, w trakcie ferii mogą odwiedzić Wilno albo Kowno. Co najważniejsze, składy są podstawiane na ten sam peron, co ułatwia pasażerom przejście między pociągami. Dodatkowo podróż, mimo że z przesiadką, odbywa się na jednym bilecie. Jeśli białostocczanie wolą spędzić ferie w kraju, to Hańczą dojadą do Krakowa, a dzięki składowi IC Nałkowska dostaną się też między innymi do Wrocławia, Częstochowy i Warszawy. Natomiast wsiadając w IC Pilecki pojadą na Pogórze Śląskie do Bielsko-Białej, która jest położona u stóp Beskidu Małego i Beskidu Śląskiego.  Dojazd na Dolny Śląsk, przez Warszawę, Łódź i Kalisz, zapewnia IC Fredro i IC Baczyński. Pociągiem IC Podlasiak, mieszkańcy m.in. Suwałk, Augustowa i Białegostoku dojadą także do Warszawy, Poznania, Szczecina i Świnoujścia.

Wzmocnienia w okresie ferii

Dodatkowo wraz z wejściem 10 grudnia rocznego rozkładu jazdy spółka wzmocniła kursujące pociągi ponad 70 wagonami i 9 elektrycznymi zespołami trakcyjnymi. Ponadto w razie potrzeb i możliwości technicznych PKP Intercity będzie wzmacniać kolejne pociągi dodatkowymi wagonami.

Oferty promocyjne i ulgi ustawowe w PKP Intercity

Planując podróż na ferie należy pamiętać o ofercie promocyjnej PKP Intercity. Możemy skorzystać między innymi z oferty Taniej z Bliskimi, która jest dostępna dla podróży pociągami TLK i IC. Aby pobrać bilet z wybraną ofertą wystarczy podróżować w grupie od 2 do 6 osób a bilet zakupić najpóźniej na 3 dni przed planowanym terminem przejazdu – wszyscy jej członkowie otrzymują wtedy 30% zniżki od bazowych cen biletów. Oferta łączy się z ulgami ustawowymi, dzięki czemu osoby do nich uprawnione mogą podróżować jeszcze taniej.

Promocyjna oferta dostępna jest także na połączenia ekspresowe EIC i EIP. Podróżując w grupie od 2 do 5 osób, wśród których jest dziecko, które nie ukończyło 16 lat, warto skorzystać z Biletu Rodzinnego. W ramach oferty PKP Intercity przygotowanej dla rodzin, wszystkim członkom grupy przysługuje 30% zniżki od bazowej ceny biletu.

We wszystkich pociągach PKP Intercity w relacjach krajowych można korzystać z Karty Dużej Rodziny, która daje 30-procentowy rabat podczas wspólnej podróży co najmniej 2 osób posiadających Kartę Dużej Rodziny (bez względu na przynależność rodzinną). Dodatkowo Bilet Seniora uprawnia każdego, kto ukończył 60 lat do zniżki w wysokości 30% na przejazdy w komunikacji krajowej pociągami wszystkich kategorii w 1. i 2. klasie. Aby potwierdzić uprawnienie do zniżki, wystarczy okazać konduktorowi dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i wiek, np. dowód osobisty.

Podróżując z dziećmi warto pamiętać o tym, że dzieci, które nie ukończyły 4. roku życia, podróżują z PKP Intercity za darmo w wagonach 2. klasy. Wystarczy pobrać dla nich bilet uprawniający do bezpłatnego przejazdu. Starszym dzieciom i młodzieży szkolnej przysługuje ustawowa ulga w wysokości 37% – na podstawie legitymacji szkolnej. Również studenci mają prawo do ulgi ustawowej, dzięki niej z ważną legitymacją studencką w pociągach PKP Intercity każdej relacji krajowej pojadą taniej aż o 51%. Emeryci i renciści mają także prawo do dwóch przejazdów z ulgą ustawową 37% w 2. klasie wszystkich kategorii pociągów w komunikacji krajowej.