PKP S.A. otworzyły dla podróżnych mały dworzec w Żelistrzewie [GALERIA]

PKP S.A. otworzyły dla podróżnych mały dworzec w Żelistrzewie [GALERIA]

PKP S.A. zakończyły budowę kolejnego Innowacyjnego Dworca Systemowego. Nowoczesny i ekologiczny budynek powstał w Żelistrzewie w województwie pomorskim.

Dworzec kolejowy w Żelistrzewie znajduje się przy linii kolejowej nr 213, która obsługuje Półwysep Helski. Jego budowa została zrealizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Dworzec w Żelistrzewie jest tzw. innowacyjnym dworcem systemowym, zrealizowanym według autorskiej koncepcji PKP S.A. w trybie projektuj i buduj. To nowoczesny, parterowy obiekt dostosowany wielkością do obecnego zapotrzebowania podróżnych. Pasażerowie mogą korzystać z zewnętrznej, osłoniętej wiaty, w której znajdą się miejsca do oczekiwania na pociąg. O przyjazdach i odjazdach składów informują elektroniczne tablice. W budynku znajduje się również toaleta.

Nowy dworzec dostosowano również do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Zlikwidowane zostały bariery architektoniczne, a także zamontowano ścieżki dotykowe dla osób niewidomych i niedowidzących oraz mapy dotykowe. Do potrzeb osób z niepełnosprawnościami dostosowano toaletę.

Metamorfozę przeszło otoczenie budynku. Pojawił się tu niewielki parking dla samochodów osobowych, na którym znalazły się także wydzielone miejsca dla podróżnych z niepełnosprawnościami. Pod zadaszeniem zamontowano stojaki rowerowe oraz słupek ze stacją naprawczą dla jednośladów. Pojawiły się także elementy małej architektury, takie jak ławki i kosze, uporządkowano także tereny zielone.

Dworzec w Żelistrzewie to jeden z obiektów ujętych w szerszym projekcie modernizacji i budowy dworców na linii kolejowej obsługującej Półwysep Helski. Dzięki niemu już wkrótce pasażerowie podróżujący na trasie z Gdyni do Helu będą mogli korzystać z kilku nowoczesnych, bezpiecznych i komfortowych dworców, takich jak otwarty właśnie nowy obiekt w Żelistrzewie oraz jak zmodernizowane i udostępnione niedawno podróżnym dworce Kuźnica i Hel – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

Całkowity koszt budowy dworca wyniósł 4,5 mln zł brutto. Inwestycja prowadzona była w formule projektuj i buduj. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A. Za realizację inwestycji odpowiadało konsorcjum firm Heli Factor Sp. z o.o. i MERX Sp. z o.o.

Dworzec w Żelistrzewie

Zdjęcie 1 z 3