Wkrótce przetarg na zakup składów dużych prędkości dla PKP Intercity

Wkrótce przetarg na zakup składów dużych prędkości dla PKP Intercity

Zgodnie ze strategią taborową, PKP Intercity do 2030 r. chce dysponować 43 składami, zdolnymi poruszać się z prędkością do 250 km/h. Przewoźnik wkrótce ogłosi przetarg na dostawę takich pojazdów.

To jest bardzo duże wyzwanie techniczne, aby odpowiednio opisać przedmiot zamówienia. Liczymy, że jeszcze w tym roku, ewentualnie na początku przyszłego, takie zamówienie zostanie ogłoszone – powiedział Tomasz Gontarz, wiceprezes PKP Intercity, podczas listopadowego spotkania z dziennikarzami.

Wiceprezes przewoźnik zaznaczył, że spółka chce mieć dobrze przygotowane dokumenty do postępowania, aby otrzymać jak najwięcej ofert, a dzięki temu i najlepszą cenę.

Zakup taboru to także odpowiedź PKP Intercity na zapowiedź zarządcy infrastruktury o podwyższeniu od grudnia 2025 r. prędkości na Centralnej Magistrali Kolejowej do 250 km/h.

Wzrost prędkości pozwoli wytrasować nam pociągi z Warszawy do Katowic i z Warszawy do Krakowa w czasie poniżej dwóch godzin. Dzięki temu będziemy bić każdy rodzaj naszej konkurencji, zarówno transport lotniczy jak i drogowej – mówił Tomasz Gontarz podczas kwietniowego Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Przewoźnik zamierza sfinansować zakup pojazdów ze środków własnych.