Warszawa Główna wróciła na kolejową mapę Polski [GALERIA]

Warszawa Główna wróciła na kolejową mapę Polski [GALERIA]

Punktualnie o 8:36 przyjechał pierwszy, po 24 latach pociąg do Warszawy Głównej. Stacja zapewni podróże regionalne m.in. w kierunku Skierniewic i Łowicza czy Radomia. Otwarcie Warszawy Głównej jest szczególnie ważne na czas przebudowy Warszawy Zachodniej i linii średnicowej.

Od 14 marca 2021 r. w rozkładzie jazdy zaplanowano kilkanaście połączeń Polregio i Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej na trasie do Łodzi Fabrycznej oraz Kolei Mazowieckich do Skierniewic, Grodziska Mazowieckiego, Piaseczna, Dobieszyna i Łowicza, Sochaczewa.

– Otwarcie stacji Warszawa Główna pozwoli na rozkładowe prowadzenie ruchu pociągów podczas przebudowy stacji Warszawa Zachodnia oraz prac na linii średnicowej. Stacja zwiększy możliwości podróży koleją w obszarze Warszawskiego Węzła Kolejowego – informuje Karol Jakubowski z biura prasowego PKP PLK.

Otwarcie Warszawy Głównej poprzedziły prace budowlane prowadzone przez spółkę Trakcja. Powstały nowe tory i rozjazdy. Na stacji wybudowano dwa perony, na których zamontowano nowoczesne oświetlenie oraz wiaty. Obok peronów od strony ul. Towarowej przewidziano parking Kiss&Ride. Ważnym elementem prac było zbudowanie wiaduktu kolejowego, nad dalekobieżną linią średnicową, który gwarantuje bezkolizyjny przejazd pociągów z Warszawy Głównej w kierunku Warszawy Zachodniej.

Kontynuowane będą prace przy budowie kładki. Obiekt od wakacji zapewni dogodny dostęp na nowe perony od Al. Jerozolimskich i ul. Kolejowej. Mieszkańcy wygodnie przejdą nad torami między Ochotą a Wolą.