W UTK spotkała się Rada do spraw transportu kolejowego

W UTK spotkała się Rada do spraw transportu kolejowego

W Urzędzie Transportu Kolejowego spotkała się Rada do spraw transportu kolejowego. Była to okazja do podsumowania pierwszego roku działania Systemu Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów oraz rozmowy o tym, jak ważna dla bezpieczeństwa na kolei jest profesjonalna kadra. Spotkanie Rady, która działa przy Prezesie Urzędu Transportu Kolejowego, odbyło się 7 grudnia.

Gościem specjalnym spotkania Rady do spraw transportu kolejowego była prof. Marianna Jacyna, dziekan Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej. Prof. Jacyna otrzymała z rąk dr. inż. Ignacego Góry, Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego, Nagrodę Kultury Bezpieczeństwa. Politechnika Warszawska wspiera UTK w działaniach na rzecz poprawy bezpieczeństwa na kolei. Wydział Transportu PW – jako kuźnia profesjonalistów, również w branży kolejowej – towarzyszy Prezesowi UTK w wielu inicjatywach. UTK objął patronatem konferencje organizowane przez warszawską politechnikę, m.in. Międzynarodową Konferencję Naukową Transport XXI wieku czy konferencję „Cyfrowa Kolej. ETCS Limited Supervision”. Prezes UTK patronuje również studiom podyplomowym Cyberbezpieczeństwo w transporcie kolejowym, a studenci Politechniki Warszawskiej mogą odbywać w UTK praktyki.

W trakcie posiedzenie Rady do spraw transportu kolejowego Prezes UTK podsumował pierwszy rok działania Centrum Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów, dofinansowanego z Funduszy Europejskich.

To jeden z najnowocześniejszych tego typu ośrodków w Europie. Został wyposażony w nowoczesne symulatory. Przeprowadziliśmy już egzaminy na licencję maszynisty dla ponad 600 kandydatów. Egzaminy państwowe są gwarancją standaryzacji i bezstronności. Przy pierwszym podejściu zdawalność to obecnie 74%. Wcześniej w wielu ośrodkach zdawalność egzaminów była na naprawdę wysokim poziomie – 80, 90, a nawet 100%. Teraz te same ośrodki osiągają czasem wynik 45% zdanych egzaminów. Niebawem UTK rozpocznie również pierwsze egzaminy na świadectwo maszynisty. Jednym z wymogów będzie zdanie egzaminu na symulatorze pojazdu trakcyjnego, co jest niespotykane w skali europejskiej.” – powiedział dr inż. Ignacy Góra.

Ignacy Góra podkreślił na spotkaniu również znaczenie pracy dyżurnych ruchu.

To ważne ogniwo w bezpiecznej pracy kolejarzy. Czynnik ludzki jest wciąż niezwykle istotny w kontekście bezpieczeństwa transportu kolejowego – dodał Prezes UTK.

Kolejne posiedzenie Rady do spraw transportu kolejowego zaplanowano na 2024 r.