W Teresinie powstanie tunel pod torami

W Teresinie powstanie tunel pod torami

Nowe bezkolizyjne skrzyżowanie zwiększy poziom bezpieczeństwa na kolei oraz usprawni komunikację w Teresinie. PKP Polskie Linie Kolejowe oraz Powiat Sochaczewski i Gmina Teresin podpisały umowę z wykonawcą tunelu drogowego. Obiekt powstanie w 2026 r. i będzie ubiegał się o dofinansowanie przez Unię Europejską ze środków FEnIKS.

Będzie bezpieczniej w ruchu kolejowym i drogowym w Teresinie i Paprotni pod Warszawą. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wraz z Powiatem Sochaczewskim i Gminą Teresin wybudują bezkolizyjne skrzyżowanie w ciągu ul. Ojca Maksymiliana Kolbego / ul. Szymanowskiej (droga powiatowa nr 3837W). Inwestorzy podpisali umowę z wykonawcą obiektu – INTOP Warszawa sp. z o.o. 140-metrowy tunel pod torami linii kolejowej nr 3 Warszawa – Kunowice zastąpi obecny przejazd, a kierowcy nie będą musieli czekać przed zamkniętymi rogatkami. Będą dwa pasy ruchu dla samochodów oraz ścieżka pieszo-rowerowa.

Wartość przedsięwzięcia szacowana jest na około 42 mln zł netto. Finansowe zaangażowanie PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. wynosi ok. 19,5 mln netto i będzie w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap IV”. Pozostałą część sfinansuje Powiat Sochaczewski. Udział PLK S.A. dotyczy finasowania opracowania projektu i budowy tunelu drogowego w terenie kolejowym, likwidacji przejazdu w poziomie szyn, usunięcia kolizji nowego obiektu z infrastrukturą kolejową oraz nadzoru inwestorskiego nad robotami. Projekt będzie ubiegał się o dofinansowanie przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko FEnIKS.

Budowa obiektu ma rozpocząć się w 2024 a zakończyć w 2026 r. Inwestycja będzie prowadzona przy utrzymaniu ruchu kolejowego na linii kolejowej nr 3. Wykonawca w trakcie budowy tunelu drogowego odtworzy tory, które na czas budowy zostaną zdemontowane.

Więcej bezkolizyjnych skrzyżowań na Mazowszu

Budowa tunelu w Teresinie wpisuje się w działania PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. zmierzające do zwiększania bezpieczeństwa w ruchu kolejowym przez budowę bezkolizyjnych skrzyżowań.

Tylko w woj. mazowieckim skrzyżowania bezkolizyjne, poza Teresinem, powstają także w Pruszkowie i Celestynowie. W Ciechanowie budowany jest wiadukt pieszo-rowerowy. Dzięki inwestycjom PLK SA na Mazowszu już wybudowane zostały bezkolizyjne skrzyżowania między innymi na ulicy Karczunkowskiej w Warszawie, w Legionowie, Otwocku, Wołominie, Zielonce, Kobyłce, Tłuszczu, Toporze i Jasienicy Mazowieckiej i Sulejówku.