W Polregio zakończono etap rokowań w ramach sporu zbiorowego

W Polregio zakończono etap rokowań w ramach sporu zbiorowego

Podpisaniem protokołu rozbieżności w ramach rokowań sporu zbiorowego zakończyło się dzisiejsze spotkanie przedstawicieli Polregio i związków zawodowych.

Podczas spotkania Adam Pawlik prezes Polregio przedstawił dane jakie koszty dla spółki miałyby zostać poniesione wskutek oczekiwanej przez związki zawodowe podwyżki (800 zł brutto w uposażeniu zasadniczym) w tym roku i w latach kolejnych oraz jakie kwoty podwyżki wynagrodzenia zasadniczego trafią do pracowników przewoźnika.

Prezes przedstawił również uwarunkowania formalne, które ograniczają możliwość realizacji żądań – konieczność negocjowania warunków i podpisania aneksów z organizatorami przewozów. Podkreślił też, jak trudnym i czasochłonnym zadaniem jest uzyskanie akceptacji wszystkich organizatorów na wdrożenie podwyżek. Wskazał również, że z częścią przedstawicieli Urzędów Marszałkowskich są już ustalone spotkania min. na tydzień rozpoczynający się od 17 lipca 2023 r.

Wobec tego spółka przedstawiła swoje stanowisko:

W związku ze zmianą roszczenia Strony Społecznej na spotkaniu w ramach rokowań sporu zbiorowego w dniu 5 lipca 2023 r., Zarząd Spółki zobowiązuje się do podjęcia rozmów z organizatorami przewozów odnośnie możliwości realizacji żądania Strony Społecznej, tj. wdrożenia podwyżki wynagrodzenia od 1 lipca 2023 r. w wysokości 800 zł w uposażeniu zasadniczym dla pracowników wynagradzanych zgodnie z ZUZP, którym zgodnie z obowiązującą tabelą wynagrodzeń jest możliwe wdrożenie podwyżki w tej wysokości. Dla pozostałych pracowników wzrost wynagrodzeń do maksymalnie możliwego szczebla w odpowiedniej grupie zaszeregowania. W ramach rozmów z organizatorami przewozów Zarząd omówi również możliwość realizacji pozostałej części roszczenia Strony Społecznej w 2024 r. – czytamy w protokole.

Na przeprowadzenia rozmów i wypracowanie stanowisk zarząd Polregio potrzebuje czasu do 15 września 2023 r.

Związki zawodowe w odpowiedzi na stanowisko zarządu spółki nie wyraziły zgody na przerwę w rokowaniach do 15 września 2023 r. Wyraziły wolę zawarcia w dniu dzisiejszym porozumienia realizującego żądania lub jeżeli zarząd nie wyrazi zgody na podpisanie porozumienia, podpisanie protokołu rozbieżności.

Zarząd spółki odniósł się do tego żądania i wyraził chęć zawarcia porozumienia. Jednak z uwagi na obowiązujące przepisy zarząd spółki, nie może składać deklaracji, które mogą powodować zobowiązania finansowe dla Spółki bez zabezpieczenia ich finansowania. Z tego względu zarząd spółki wyraził chęć zawarcia porozumienia warunkującego realizację postulatu stromy społecznej wynikami rozmów z organizatorami przewozów – czytamy dalej.

Na zawarcie porozumienia w trybie warunkowym zgody nie wyraziła strona społeczna.

W kolejnym stanowisku wystosowanym przez przedstawiali Polregio czytamy, że zarząd wyraża głębokie rozczarowanie postawą Organizacji Związkowych, jednak ciągle wierzy w możliwość zakończenia sporu poprzez wypracowanie rozwiązania, które będzie zadowalało wszystkie strony.

W swoim stanowisku związki zawodowe przypominają, że zarząd spółki miał świadomość oczekiwań podwyżek od połowy maja 2023 r. Zdaniem strony związkowej zarząd Polregio miał dostatecznie dużo czasu, aby wynegocjować z Marszałkami Wojewódzkim środki na podwyżki dla pracowników przewoźnika.

Strona społeczna poinformowała zarząd spółki, że wyraża zgodę na wyznaczenia Mediatora z listy aktualnej na dzień 13.07.2023 r Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Związkowcy oczekuję podjęcia mediacji nie później nić do dnia 10 sierpnia 2023 r.

Oczekujemy również przedstawienia informacji będącej podstawą wyliczenia kosztów wprowadzenia podwyżki określającej ilość pracowników w poszczególnych kategoriach zaszeregowania i szczeblach – napisano w protokole.

Pod dokumentem ze strony Polregio podpisali się prezes Adam Pawlik oraz wiceprezes Marcel Klimowski. Stronę społeczną reprezentowali przedstawiciele:

  • Federacji Związków Zawodowych Kolejarzy,
  • Międzyzakładowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ „Solidarność” Przewozy Regionalne,
  • Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce,
  • Związku Zawodowego Drużyn Konduktorskich w RP,
  • Międzyzakładowego Związku Zawodowego Rewidentów Taboru,
  • Krajowego Sekretariatu Kolejarzy NSZZ „Solidarność” 80,
  • Federacji Związków Zawodowych Maszynistów Kolejowych,
  • Związku Zawodowego Pracowników Warsztatowych,
  • Związku Zawodowego Pracowników Kolejowych Przewozów Pasażerskich z siedzibą w Poznaniu,
  • Międzyzakładowej Organizacji Związkowej Związku Zawodowego „Kontra”,
  • Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP,
  • Autonomicznych Związków Zawodowych Transportu Kolejowego,
  • Komisji Zakładowej Wolnego Związku Zawodowego „Sierpień 80″.