Spotkanie PKP PLK z przedstawicielami Alstomu o transformacji cyfrowej na kolei

Spotkanie PKP PLK z przedstawicielami Alstomu o transformacji cyfrowej na kolei

24 kwietnia 2024 r. zarządca infrastruktury PKP Polskie Linie Kolejowe spotkał się z firmą Alstom oraz innymi firmami wykonawczymi, które zajmują się serwisowaniem urządzeń sterowania ruchem kolejowym, w celu usprawnienia i przyspieszenia prac naprawczych, w przypadku wystąpienia tego typu awarii, jak ta, która miała miejsce 7 kwietnia 2024 r. na stacji Łódź Widzew.

PKP Polskie Linie Kolejowe inwestują miliardy złotych w nowoczesne systemy sterowania ruchem kolejowym, które mają gwarantować bezpieczeństwo i wysoki poziom niezawodności. Zarządca infrastruktury kolejowej oczekuje od producentów i serwisu najwyższego poziomu jakości i stabilności pracy urządzeń.

W przypadku awarii na stacji Łódź Widzew niedopuszczalny był tak długi, bo aż 8-godzinny czas naprawy awarii, który znacząco wpłynął na zmiany w kursowaniu pociągów na dużym obszarze sieci kolejowej. W związku z tym PKP Polskie Linie Kolejowe wyciągnęły konsekwencje wobec firmy Alstom nakładając na nią karę pieniężną.  

Przykładamy szczególną uwagę na jakość świadczonych usług w zakresie prac serwisowych i utrzymaniowych na sieci kolejowej. Będziemy w stałym kontakcie z firmami, które świadczą  usługi w tym obszarze, by wszystkie prace były świadczone na najwyższym poziomie i w jak najszybszym czasie – mówi Piotr Kubicki, członek Zarządu, dyrektor ds. transformacji cyfrowej PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Spotkanie zarządu spółki z przedstawicielami Alstomu było również okazją do rozmów w  zakresie współpracy na rzecz cyfrowej transformacji na kolei.

Cyfrowe rozwiązania pozwalają ujednolicić standard dla linii na ważnych europejskich korytarzach transportowych i są ważnym krokiem do tego, żeby kolej w następnych latach była jeszcze bezpieczniejsza i szybsza – mówi Piotr Kubicki.