Powrót zimy nie przeszkadza kolei

Powrót zimy nie przeszkadza kolei

Intensywne opady śniegu na wschodzie i południowym wschodzie powodują awarie sieci energetycznej. Tym razem pogoda omija kolej. Jak poinformowała Magdalena Janus z PKP PLK linie kolejowe są przejezdne.

Jak poinformowało IMGW w woj. Podkarpackim w ciągu ostatnich 12 godzin miejscami spadło 25-35cm śniegu, a na pozostałym obszarze do 22cm. Natomiast we wschodnich obszarach woj. świętokrzyskiego i małopolskiego przyrost pokrywy śnieżnej wyniósł 10-15cm. Tu również intensywność opadów będzie się w najbliższych godzinach zmniejszała. W najbliższych godzinach intensywność opadów będzie się zmniejszała.

Magdalena Janus poinformowała, że w całym kraju rozlokowano specjalistyczny sprzęt, gotowy do usuwania skutków niekorzystnych warunków atmosferycznych.

– Do odśnieżania torów i rozjazdów zabezpieczono 237 specjalistycznych pojazdów: 14 zespołów odśnieżnych (kombajnów), 49 pługów i 174 odśnieżarki. W pogotowiu pozostają lokomotywy osłonowe, używane między innymi do ściągania uszkodzonego taboru. Przygotowane do pracy są także 173 zespoły szybkiego reagowania. Do usuwania awarii przygotowano również 66 pociągów pogotowia sieciowego – wylicza Janus

Jak dodała przedstawicielka PKP PLK blisko 18 tys. rozjazdów wyposażono w urządzenia elektrycznego ogrzewania a sieć trakcyjna zabezpieczana jest przed oblodzeniem na długości 4200 km.

Przypomnijmy, że w poprzedni poniedziałek ,18 stycznia 2021 r. polska kolej została sparaliżowana atakiem siarczystego mrozu. Awarie taboru, urządzeń srk, rozjazdów czy sieci trakcyjnej spowodowały wielogodzinne opóźnienia pociągów, a ponad 260 zostało odwołanych.