Pomorze Zachodnie wesprze koszalińską wąskotorówkę

Pomorze Zachodnie wesprze koszalińską wąskotorówkę

Samorząd województwa kontynuuje współpracę z Towarzystwem Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej. Na zaplanowany w 2022 roku remont kolejnego odcinka trasy Urząd Marszałkowski przeznaczy 35 tys. zł. W czwartek, 28 lipca 2022 roku, umowę wsparcia podpisali w Koszalinie wicemarszałek Tomasz Sobieraj i prezes Towarzystwa KKW Paweł Gajdzica.

Władze samorządu województwa regularnie wspierają rewitalizację koszalińskiej wąskotorówki. W latach 2016-2021 na renowację torów przekazano stowarzyszeniu w sumie 100 tys. zł. Tegoroczna dotacja wynosi 35 tys. zł. Jest przeznaczona na wykonanie remontu kolejnego odcinka trasy wraz z podtorzem.

– Jako samorząd województwa od lat wspieramy finansowo rewitalizację koszalińskiej wąskotorówki. To cenny zabytek i wyjątkowa atrakcja turystyczna. Jedyna taka kolejka w tej części Pomorza – podkreślał wicemarszałek Tomasz Sobieraj.

Finansowa pomoc to efekt rozstrzygniętego otwartego konkursu ofert na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach w 2022 roku. TKKW z Koszalina jest 1 z 58 podmiotów, którym przyznano dofinansowanie. W roku bieżącym Urząd Marszałkowski na ratowanie cennej, regionalnej architektury zaplanował we własnym budżecie 2,5 mln zł. To o 700 tys. zł. więcej niż przed rokiem.

Koszalińska wąskotorówka powstała w 1898 roku, jest jedną z najstarszych w Polsce i Europie. W latach 80. i 90. XX w. zamykano jej kolejne odcinki. Jesienią 2001 r. przestała kursować, ale już w 2005 r. lokalni pasjonaci kolejnictwa zarejestrowali Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej, uratowali zabytkowy szlak, przeprowadzili niezbędne remonty i w 2008 r. udało się ponownie uruchomić połączenie Koszalin – Manowo, a później także odbudować trasę Manowo – Rosnowo. Kolejka docierająca z Koszalina nad Jezioro Rosnowskie jest atrakcją turystyczną. Każdego roku przewozi ok. 14 tysięcy pasażerów.