Polregio odrobiło straty sprzed pandemii

Polregio odrobiło straty sprzed pandemii

Od początku roku do końca lipca z usług największego pasażerskiego przewoźnika kolejowego skorzystało o ponad 17 mln osób więcej (wzrost o 56,3%), niż w analogicznym okresie roku 2021. Polregio notuje stały wzrost liczby pasażerów również w porównaniu do okresu sprzed pandemii.

Od maja do końca lipca br. z usług Polregio skorzystało niemal 780 tys. więcej pasażerów niż w analogicznym okresie 2019 r., czyli przed pandemią. Już w marcu i kwietniu liczba pasażerów spółki była na poziomie zbliżonym do wyników z 2019 r. Symboliczne przełamanie i wzrost liczby podróżnych nastąpił w maju, kiedy to z usług przewoźnika skorzystało 7,7 mln osób wobec 7,5 mln w maju 2019.

Jeszcze lepiej wygląda sytuacja w porównaniu do 2021 roku. Liczba pasażerów jest obecnie znacznie wyższa, zarówno w zestawieniu z miesiącami, w których rok temu obowiązywały duże ograniczenia związane z pandemią (przede wszystkim I kwartał), jak i z II kwartałem 2021 r. Przykładowo, tylko w maju i czerwcu br. wzrosty pasażerów wyniosły odpowiednio 2,7 i 2 mln pasażerów w porównaniu do analogicznych miesięcy ubiegłego roku. Narastająco od stycznia 2022, wzrost wyniósł aż 56,3%, co przekłada się na ponad 17 mln pasażerów więcej w okresie styczeń-lipiec 2022 w porównaniu do tego samego okresu roku ubiegłego.

Porównanie do roku 2019 stanowi bardziej miarodajny wskaźnik niż do 2021 czy 2020, kiedy to cały pasażerski rynek kolejowy w niektórych miesiącach negatywnie odczuł lockdowny oraz związaną z nimi mniejszą liczbę podróży.

– Wzrost liczby pasażerów to efekt obranej przez nas ścieżki dalszego rozwoju spółki, w której stawiamy na obsługę coraz większej liczby połączeń. Od kilku miesięcy obsługujemy więcej pasażerów niż przed pandemią, co pokazuje, że z trudnego okresu 2020-2021 wyszliśmy wzmocnieni, a kolej regionalna odgrywa znaczącą rolę w życiu społecznym i gospodarczym – mówi Artur Martyniuk, Prezes Zarządu Polregio S.A.