PKP S.A. gotowe na wydawanie środków z KPO, ale racjonalnie

PKP S.A. gotowe na wydawanie środków z KPO, ale racjonalnie

Dla PKP S.A. ważne jest, by środki z KPO zostały wydane racjonalnie i w taki sposób, żeby wszyscy mieli z tego pożytek – powiedział Alan Beroud, prezes PKP S.A., podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Podczas panelu „Infrastruktura transportowa w Europie Centralnej”, prezes Beroud przyznał, że spółka jest gotowa do wydawania środków pochodzących z KPO. Dodał, że w spółce trwa przegląd i weryfikacja projektów w ramach Programu Inwestycji Dworcowych.

Zarówno ze strony PKP S.A., jak i ze strony przewoźników oraz PKP PLK, czyli spółki infrastrukturalnej, kluczowe jest stworzenie dobrej, odpowiedniej i zgodnej z zapotrzebowaniem infrastruktury kolejowej, która wpisuje się w założenia Unii Europejskiej i prowadzenie racjonalnych inwestycji – wyjaśnił Alan Beroud.

Prezes PKP S.A. przypomniał, że choć w spółce jest od niedawna, to już zidentyfikował inwestycje, których cel nie był jasny.

Choć nie chciał podać konkretnych przykładów, wskazał na dworce, które zostały ładnie odnowione, mają cztery lokale na wynajem, ale korzysta z nich zaledwie 15 pasażerów dziennie, lub takie, gdzie poczekalnia znajduje się po przeciwnej stronie niż główny potok pasażerski.

Naszym celem jest przejrzenie wszystkich inwestycji i wyodrębnienie tych, które rzeczywiście należy zrealizować. Staramy się koordynować te działania z PKP PLK, staramy się też uwzględniać potrzeby przewoźników i zdobyć od nich informacje o potokach pasażerskich. Mam wrażenie, że wcześniej inwestycje były realizowane bez głębszej analizy – stwierdził Beroud.

Szef PKP S.A. zwrócił uwagę, że dotychczas PKP Intercity chciało przewozić więcej pasażerów, ale nie zawsze uwzględniało, że przewozi głównie pasażerów regionalnych, a nie dalekobieżnych.

To, co dla nas jest ważne, to wydawanie środków z KPO w sposób racjonalny i taki, który przyniesie korzyści wszystkim – podkreślił Alan Beroud, prezes PKP S.A.

Przypomnijmy, że w ramach kontynuacji Programu Inwestycji Dworcowych w perspektywie do 2030 r. PKP S.A. zakładają realizację 150 projektów inwestycyjnych w całej Polsce, a analizami objęto ponad 300 lokalizacji, dla których łączna szacowana wartość nakładów inwestycyjnych to ok. 4,4 mld zł brutto.