PKP Intercity odebrało 60 z 90 zmodernizowanych wagonów przez FPS Cegielski

PKP Intercity odebrało 60 z 90 zmodernizowanych wagonów przez FPS Cegielski

Z początkiem marca PKP Intercity odebrało 60 z 90 wagonów zmodernizowanych przez firmę H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych. Modernizacja została wykonana w ramach zamówienia z 2022 roku wartego niemal 495 mln zł brutto. Spółka odbierze wszystkie zmodernizowane wagony najpóźniej w IV kwartale 2024 roku.

W kwietniu 2022 roku PKP Intercity podpisało umowę ze spółką H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych w Poznaniu na wykonanie naprawy okresowej na piątym poziomie utrzymania wraz z modernizacją 90 wagonów typu 111A oraz 141A oraz ich późniejszych przeglądów na trzecim poziomie utrzymania. Wartość całego zamówienia wynosi 494,8 mln zł brutto a umowa wykonywana jest w ramach konsekwentnie realizowanej strategii inwestycyjnej spółki „PKP Intercity – Kolej Dużych Inwestycji”.

Kolejne zmodernizowane wagony jakie do nas spływają istotnie przyczynią się do podniesienia komfortu podróży naszymi pociągami. Stale dążymy do tego, by zgodnie z przyjętą strategią inwestycyjną spółki do 2030 roku cały nasz tabor był w pełni nowy lub zmodernizowany a podróż była bezpieczna i wygodna – mówi Jarosław Oniszczuk, członek zarządu PKP Intercity.

Cieszy nas fakt, że nadal pozostajemy jednym z istotnych partnerów PKP Intercity w zakresie odnowy eksploatowanego taboru. Dokładamy wszelkich starań, by maksymalnie skracać terminy dostaw wagonów, by jak najszybciej mogli z nich korzystać podróżni – obecnie wyprzedzamy harmonogram o ponad dwa miesiące – dodaje Marcin Rodek, prezes zarządu H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych

W zmodernizowanych wagonach pasażerowie skorzystają z wygodnych foteli, klimatyzacji, systemu informacji pasażerskiej, automatycznych drzwi oraz toalet z zamkniętym obiegiem. W pojazdach znajduje się monitoring, dostępne są także oznaczenia w alfabecie Braille’a. Wózki jezdne zostały wymienione na nowe i cichsze. Wagony są dostosowane do prędkości 160 km/h. Po modernizacji pojazdy będą kursować jako wagony przedziałowe drugiej klasy w pociągach kategorii InterCity (IC).

Pierwsze zmodernizowane wagony spółka odebrała już w sierpniu 2023 roku.

O realizacji inwestycji taborowych pisaliśmy kila dni temu. Dotychczas przewoźnik zmodernizował ponad 900 wagonów.