Marcowa korekta rozkładu jazdy pociągów ŁKA

Marcowa korekta rozkładu jazdy pociągów ŁKA

10 marca br. zostanie wprowadzona korekta rozkładu jazdy pociągów, która uwzględnia zaplanowane przez PKP PLK prace modernizacyjne na liniach obsługiwanych przez ŁKA.

W nowym rozkładzie:

  • Uruchomionych zostanie więcej połączeń weekendowych w relacji Łódź – Skierniewice – Łódź.
  • Od 10 marca pasażerowie podróżujący na linii Łódź – Łowicz będą mogli korzystać z nowego przystanku Stare Grudze. To drugi peron, który powstał na tej trasie w ostatnich miesiącach. Przystanek Stare Grudze został wybudowany przy skrzyżowaniu torów z lokalną drogą łączącą miejscowość Zawady z drogą Łowicz – Łódź. Nowy obiekt przejmie obsługę podróżnych z oddalonego o kilkaset metrów przystanku Grudze, który zostanie rozebrany.
  • Od 10 marca rozpocznie się budowa nowego przystanku Łódź Zarzew, który w niedalekiej przyszłości ułatwi podróżnym dojazd ze wschodnich osiedli mieszkaniowych i zakładów pracy. Inwestycja spowoduje zmiany w kursowaniu pociągów na odcinku Łódź Chojny – Łódź Widzew w terminach 10 – 29 marca oraz 5 – 18 maja.

Nowości w Kolejowej Komunikacji Autobusowej ŁKA

Od 10 marca zostanie uruchomiona nowa linia KKA ŁKA na odcinku Rawa Mazowiecka – Rogów. 14 par autobusów każdego dnia będzie dowoziło mieszkańców Rawy Mazowieckiej i okolic do stacji kolejowej w Rogowie i z powrotem.

Dwie linie KKA zostaną wydłużone:

  • linia Łask – Zelów do Szczercowa,
  • linia Ozorków – Parzęczew do Leźnicy.

Najważniejsze zmiany na liniach obsługiwanych przez ŁKA

Linia obwodowa Zgierz – Łódź Kaliska – Łódź Widzew

Ze względu na budowę tuneli pomiędzy stacjami Łódź Fabryczna – Łódź Kaliska/ Łódź Żabieniec zostanie wprowadzony ruch jednotorowy na odcinku Łódź Kaliska – Łódź Żabieniec.

Aby ułatwić przesiadki pasażerom podróżującym z kierunku Zgierza w kierunku Pabianic, po godzinie 6:00 i 7:00 rano wybrane pociągi przyjadą i odjadą z zachodnich peronów stacji Łódź Kaliska.

Na odcinku Łódź Widzew – Łódź Kaliska – Łódź Żabieniec – Zgierz obowiązywać będzie wzajemne honorowanie biletów pomiędzy ŁKA i PKP IC.

Ze względu na utrudnienia związane z budową nowego przystanku kolejowego Łódź Zarzew, w dniach 10 – 29 marca oraz 5 – 18 maja zostanie zamknięty naprzemiennie jeden tor na odcinku Łódź Chojny – Łódź Widzew. Spowoduje to znaczne ograniczenie przepustowości i skierowanie wielu pociągów przez Łódź Olechów.

Aby zminimalizować utrudnienia dla podróżnych w wybranych pociągach PKP IC w godzinach porannych i popołudniowych zostaną wprowadzone postoje na przystankach Łódź Pabianicka i Łódź Dąbrowa. Wprowadzone zostanie również honorowanie biletów ŁKA w określonych relacjach tramwajowych i autobusowych.

Pomiędzy stacjami Łódź Chojny – Łódź Widzew przez Łódź Olechów i Łódź Andrzejów zostaną uruchomione pociągi wahadłowe, co ułatwi komunikację ze strefą przemysłową znajdującą się w pobliżu stacji Łódź Olechów.

Linia Zgierz – Łódź Widzew przez Łódź Marysin, Łódź Stoki

Zostaną uruchomione pociągi z/do Pabianic, które zapewnią m.in. bezpośrednie połączenie Zgierza z Pabianicami przez Łódź Kaliską.

Linia Poznań – Sieradz – Łódź Widzew/ Łódź Fabryczna

Poranne pociągi z Sieradza po godzinie 5:00 i 6:00 pojadą bezpośrednio do Zgierza przez Łódź Żabieniec, bez konieczności przesiadki na remontowanej stacji. 

Pociąg łączący Łódź z Poznaniem w weekend majowy oraz na przełomie maja i czerwca będzie kursował codziennie.

Łask jest stacją przesiadkową w ramach KKA ŁKA – linia ŁA1. Rozkład jazdy autobusów został tak dopasowany do rozkładu jazdy pociągów ŁKA, aby pasażerowie mogli bez długiego oczekiwania na przesiadkę kontynuować podróż w kierunku Łodzi lub Sieradza.

Linia Łódź Fabryczna – Opoczno – Skarżysko Kamienna

W dniach 15 – 26 kwietnia PKP PLK planuje naprawę toru pomiędzy stacjami Opoczno
i Końskie. W związku z tym, za pociągi zostanie uruchomiona Zastępcza Komunikacja Autobusowa na odcinku Tomaszów Mazowiecki – Opoczno – Końskie – Skarżysko Kamienna.

Linia Łódź Fabryczna – Tomaszów Mazowiecki – Drzewica – Radom

Na stacji Drzewica zostaną zachowane wygodne skomunikowania z pociągami Kolei Mazowieckich do i z Radomia.

Linia Skierniewice –  Łowicz – Kutno

10 par pociągów będzie kursowało w relacji Skierniewice – Łowicz – Kutno. Autobusy pojadą jako uzupełnienie oferty, aby zapewnić połączenia we wnioskowanych przez podróżnych godzinach. Kursy będą obsługiwane wygodnymi, klimatyzowanymi pojazdami, z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych.

Dokładamy starań, aby obsługa autobusami była komfortowa dla naszych pasażerów, pomimo dłuższego czasu przejazdu. Służą temu m.in. dodatkowe miejsca postojów na odcinku Skierniewice – Łowicz.

Linia Łódź – Kutno

Ozorków Nowe Miasto jest stacją przesiadkową w ramach KKA ŁKA – linia ŁA6. Rozkład jazdy autobusów został  tak dopasowany do rozkładu jazdy pociągów ŁKA, aby pasażerowie mogli bez długiego oczekiwania na przesiadkę kontynuować podróż w kierunku Łodzi lub Kutna.

Na odcinku Łódź Widzew – Łódź Kaliska – Zgierz – Ozorków obowiązywać będzie wzajemne honorowanie biletów pomiędzy ŁKA i PKP IC.

W dni wolne od pacy utrzymana zostanie większa liczba popołudniowych i wieczornych kursów w kierunku Łodzi.

Pociągi ŁKA będą dogodnie skomunikowane w Kutnie z pociągami REGIO do i z Torunia. Pociągi zapewnią również możliwość dojazdu i powrotu podróżnym jadącym do i z Berlina
oraz Poznania. Od stycznia 2024 r. w pociągach ŁKA honorowane są bilety międzynarodowe PKP IC.

Linia Łódź  – Łowicz Główny

Od 10 marca pasażerowie będą mogli korzystać z nowego przystanku Stare Grudze.

W godzinach porannych i popołudniowych zwiększona zostanie liczba połączeń bezpośrednich do i z Głowna oraz Strykowa.

Linia Łódź  – Piotrków Trybunalski – Radomsko

Rokiciny są stacją przesiadkową w ramach KKA ŁKA – linia ŁA7. Rozkład jazdy autobusów został tak dopasowany do rozkładu jazdy pociągów ŁKA, aby pasażerowie mogli bez długiego oczekiwania na przesiadkę kontynuować podróż w kierunku Łodzi lub Piotrkowa Trybunalskiego.

Linia Łódź – Koluszki – Skierniewice – Warszawa

11 par pociągów ŁKA SPRINTER będzie kursowało w relacji Łódź Fabryczna – Warszawa Główna przez Warszawę Zachodnią. Większość z nich pokona dystans pomiędzy Łodzią Widzewem a Warszawą Zachodnią w czasie poniżej 70 minut i będą to nadal najszybsze połączenia na tej trasie.

Na odcinku Łódź – Koluszki cały czas będzie obowiązywać wzajemne honorowanie biletów ŁKA w pociągach PKP Intercity.

Na odcinku Warszawa Zachodnia – Warszawa Wschodnia przez Warszawę Centralną
lub Warszawę Śródmieście pasażerowie podróżujący SPRINTERAMI będą mogli skorzystać z przejazdów pociągami spółki PKP IC lub Koleje Mazowieckie.

Pociągi kategorii ŁP Łódź Fabryczna – Skierniewice – Łódź Fabryczna wytrasowane zostały
z maksymalną prędkością 160 km/h, co pozwoliło na skrócenie czasu przejazdu między miastami do 48 min.