Pierwszy pociąg z Lwowa przez Rawę Ruską dotarł do Warszawy

Pierwszy pociąg z Lwowa przez Rawę Ruską dotarł do Warszawy

W niedzielę, 15 października 2023 roku, o godzinie 17:29 na stację Warszawa Wschodnia przyjechał pociąg SKPL Cargo, obsługujący międzynarodowe połączenie z Rawy Ruskiej przez Lublin do stolicy Polski. To część trasy Kolei Ukraińskich prowadzącej z Kołomyi przez Lwów do Warszawy.

Pasażerowie z Lwowa, Iwano-Frankiwsk, Stryja, Kołomyi, Kalusza, Brzeżan i Żółkwi początkowo podróżowali ukraińskim pociągiem spalinowym o rozstawie torów 1520 mm. Na stacji Rawa Ruska, pasażerowie przesiedli się do składu SKPL Cargo o rozstawie torów europejskim (1435 mm) i kontynuowali podróż do Lublina lub Warszawy. Pociąg może przewieźć około 200 pasażerów i oferuje miejsca w klasach 1 i 2. Czas podróży z Lwowa do Warszawy wynosi około 9 godzin.

W marcu w imieniu prezydenta Ukrainy uruchomiliśmy projekt uruchomienia nowego pociągu do Warszawy przez Rawę-Ruską. A dziś uruchamiamy ten pociąg. Opracowanie wygodnych tras przesiadkowych pozwala na zwiększenie podaży. O skuteczności takiej logistyki świadczy niemal w 100% zaludniona trasa Kijów-Chełm-Warszawa. Mamy nadzieję, że nowe pociągi Lwów-Rawa-Ruska-Warszawa nie będą wyjątkiem. Na przejazdy w pierwszym tygodniu kursowania tego pociągu sprzedano już 70% proponowanych biletów. Dziękujemy naszym pasażerom, którzy wybrali tę nową trasę na swoją podróż. W niedalekiej przyszłości planujemy budowę międzynarodowego pociągu z Czopu do Pragi, pracujemy też nad trasą Przemyśl-Berlin – powiedział Jewhen Liaszczenko, prezes Ukrzaliznytsia.

O próbie uruchomienia takiego połączenia dowiedzieliśmy się w połowie kwietnia, kiedy to  do Urzędu Transportu Kolejowego wpłynął wniosek SKPL Cargo w sprawie uruchomienia pasażerskiego połączenia komercyjnego na trasie Warszawa Wschodnia – Hrebenne (gr.) – Warszawa Wschodnia (w ramach wykonywanego połączenia na trasie międzynarodowej Warszawa Wschodnia – Rawa Ruska / Lwów – Warszawa Wschodnia).

Projekt ten wymagał ponad 6 miesięcy pracy, w tym uzgodnień z polską stroną oraz otwarcia punktu przejścia. Teraz, dzięki niemu, kolejnych 10 miejscowości na Ukrainie uzyska połączenie kolejowe z Warszawą i Lublinem” – dodał Liaszczenko.

Przypomnijmy, że pod koniec maja 2023 r. Prezes Urzędu Transportu Kolejowego przyznał SKPL Cargo otwarty dostęp dla pasażerskich przewozów kolejowych na trasie Warszawa Wschodnia – Hrebenne (gr.) – Warszawa Wschodnia w ramach wykonywanego połączenia na trasie międzynarodowej Warszawa Wschodnia – Rawa Ruska / Lwów – Warszawa. Zgodnie z wnioskiem przewoźnika na terenie Rzeczypospolitej Polskiej pociąg dostępny będzie wyłącznie w komunikacji międzynarodowej. 

Warto dodać, że kolejowe przewozy pasażerskie między Ukrainą a Polską przez Rawę-Ruską zostały zawieszone około 18 lat temu z powodu braku popytu pasażerskiego na tę trasę. Aby przywrócić połączenie Rawa-Ruska-Warszawa, kolejarze w ubiegłym roku wyremontowali 8-kilometrowy odcinek Eurotrack od granicy państwa do Rawy-Ruskiej, a także przebudowali stację kolejową w Rawie-Ruskiej, aby umożliwić kontrolę celną i graniczną.