Pierwszy hybrydowy pociąg Kolei Dolnośląskich już na testach w Żmigrodzie

Pierwszy hybrydowy pociąg Kolei Dolnośląskich już na testach w Żmigrodzie

W sobotni wieczór na teren toru doświadczalnego Instytutu Kolejnictwa dotarł pierwszy z sześciu zamówionych przez Koleje Dolnośląskie hybrydowych pociągów Impuls 2. Za pojazdy przewoźnik zapłaci ponad 170 mln zł.

Przypomnijmy, że w połowie października Koleje Dolnośląskie podpisały dwie umowę z Newagiem na zakup pociągów hybrydowych. Pierwsza umowy dotyczy zakupu dwóch pociągów w ramach zamówienia podstawowego, a kolejna na cztery w ramach prawa opcji.

W połowie marca 2021 r. zobaczyliśmy jak powstaje pierwszy skład. Trzy pierwsze powinny trafić na dolnośląskie tory w ciągu półtora roku a wszystkie w ciągu 20 miesięcy, ale prezes Konieczek wspomniał podczas podpisywania umowy, że może dostawy uda się przyspieszyć i pierwszy pociąg hybrydowy dla KD pojawi się na torach już w połowie 2021 r. Jak widzimy dane słowo zostanie dotrzymane.

Hybrydowe Impulsy II dla Kolei Dolnośląskich to trzyczłonowe, wygodne pociągi przystosowane do obsługi osób z ograniczoną możliwością poruszania się. Każdym z nich będzie mogło wygodnie podróżować co najmniej 315 pasażerów. Składy zostaną wyposażone w klimatyzację i bezprzewodowy, ogólnodostępny internet. Pod trakcją elektryczną rozwijają prędkość aż 160 km/h, natomiast z napędem spalinowym – do 120 km/h.