Koleje Mazowieckie uruchomią nowe pociągi przyspieszone

Koleje Mazowieckie uruchomią nowe pociągi przyspieszone

Od 10 grudnia wchodzi w życie nowy roczny rozkład jazdy pociągów Kolei Mazowieckich. Do połączeń przewoźnika dołączą nowe pociągi przyspieszone.

Główne zmiany są związane z pracami prowadzonymi przez zarządcę infrastruktury. Jednym z kluczowych działań będzie kontynuacja modernizacji stacji  Warszawa Zachodnia. Mimo trwającego remontu częstotliwość połączeń po linii średnicowej ulegnie poprawie. Pociągi po średnicy podmiejskiej będą kursować z częstotliwością ok. 12 minut w obu kierunkach.

Czas między połączeniami zostanie skrócony o blisko 3 minuty.  Warto dodać, że tak jak dotychczas, część pociągów zostanie skierowana na linię dalekobieżną. Pozostałe pociągi z kierunku zachodniego będą zaczynać lub kończyć bieg na stacji Warszawa Główna, a z kierunku wschodniego — na stacji Warszawa Wschodnia.

KM mają też  dobre informacje dla podróżnych linii: R6 i R3. Od nowej edycji rozkładu jazdy do połączeń oferowanych przez samorządowego przewoźnika dołączają nowe przyspieszone pociągi – „Kurpiak”, a także „Mazoviak”. Przypomnijmy, że ich nazwy zostały wybrane w ramach konkursu organizowanego na profilu Spółki. Internauci również zadecydowali o nazwach innych przyspieszonych połączeń, które wyruszyły już w tym roku na szlak.  W ich gronie znalazł się: „Ciechan”, „Czyżyk”, „Działdowiak”, „Łukowiak”, „Siedlecki” oraz „Radomianka”.

Kluczowe zmiany dotyczą linii: R2, R3, R7, R6, a także R8. Na pozostałych zmianie ulegną głównie godziny kursowania pociągów, a także liczba uruchamianych połączeń.

R2 Warszawa – Łuków

W związku z pracami utrzymaniowymi prowadzonymi przez zarządcę infrastruktury w nocy z 12 na 13 grudnia dwa ostatnie pociągi w dobie na odcinku Sulejówek Miłosna – Mińsk Mazowiecki zostaną zastąpione zastępczą komunikacją autobusową.

R3 Warszawa – Łowicz Główny

Ze względu na trwające prace remontowe  w okresie od  10 do 23 grudnia pociągi na odcinku Błonie – Teresin-Niepokalanów będą jeździły po jednym czynnym torze. Od 6 lutego
do 9 marca na odcinku Błonie – Sochaczew ostatni pociąg w dobie zostanie zastąpiony zastępczą komunikacją autobusową. Przyczyną uruchomienia ZKA będzie nocna przerwa technologiczna (00:00 – 4:00). Dodatkowo od 6 lutego dla podróżnych korzystających z przystanku osobowego Teresin- Niepokalanów będzie dostępna jedna krawędź peronowa.  Sytuacja będzie wynikała
z rozpoczęcia budowy tunelu drogowego zlokalizowane przy wspomnianym przystanku.

R7 Warszawa – Dęblin

Na odcinku Warszawa Wschodnia – Wawer planowane jest wznowienie ruchu pociągów. Pociągi znów zatrzymają się na przystanku Warszawa Olszynka Grochowska,  a także pasażerowie R7 będą mogli skorzystać z nowego przystanku – Warszawa Grochów.

R62 Ostrołęka – Chorzele

Podróżni korzystający z połączeń na tej linii będą mieli zapewnione skomunikowania pociągów KM z pociągami PR kursującymi do/z Olsztyna.

R82 Radom – Drzewica

Podróże z Radomia do Tomaszowa Mazowieckiego i Łodzi będą łatwiejsze dla osób korzystających z połączeń KM i ŁKA. Od nowego rozkładu KM zapewnia lepsze  skomunikowanie połączeń wspomnianych przewoźników poprzez wydłużenie relacji 1 pary pociągów z Przysuchy do Drzewicy.