Kiedy testy lokomotywy Gama Dual Power z pociągami PKP Intercity?

Kiedy testy lokomotywy Gama Dual Power z pociągami PKP Intercity?

Podczas zakończonego niedawno Kongresu Rozwoju Transportu, Pesa Bydgoszcz zaprezentowała dwunapędową lokomotywę. Kiedy pojazd rozpocznie roczne testy z pociągami PKP Intercity? Okazuje się, że nieprędko.

Wkrótce minie sześć lat od momentu kiedy PKP Intercity, Pesa Bydgoszcz oraz Instytut Pojazdów Szynowych „Tabor” podpisały umowę o współpracy badawczo – rozwojowej w ramach projektu budowy lokomotywy dwunapędowej.

Projekt zakładał budowę lokomotywy dwunapędowej 4-osiowej o mocy, w zależności od źródła zasilania, maksymalnie 2 800kW (elektryczna) lub 1 800 kW (spalinowa). Dzięki zastosowaniu podwójnego napędu pojazd mógłby być eksploatowany zarówno w dalekobieżnym ruchu pasażerskim np. na linii helskiej czy w okolicach Ełku prowadząc dzisiejszy TLK „Bierzba”

Choć pasażerowie na stacji Bydgoszcz Gł. mogli zaobserwować manewry z lokomotywą Gama Dual Power już w połowie stycznia to pojazd nadal nie wyjechał poza Bydgoszcz.

Pod koniec marca producent testował pojazd podczas krótkich przejazdów na stacji Bydgoszcz Główna Towarowa.

Jak poinformowało „Kolejowy Portal” biuro prasowe PKP Intercity w przeciągu najbliższych miesięcy lokomotywa zostanie przekazana do Instytutu Pojazdów Szynowych w celu przeprowadzenia testów dot. oddziaływania lokomotywy na urządzenia sterowania ruchem kolejowym.

– Niedługo potem rozpocznie się proces homologacji, którego zakończenie planowane jest na jesień 2023 roku – dodało biuro prasowe przewoźnika.

Dodajmy, że zgodnie z otrzymanymi informacjami, do Urzędu Transportu Kolejowego nie wpłynął jeszcze żaden wniosek dotyczący tego pojazdu.  

Przewoźnik zaznaczył, że testy eksploatacyjne rozpoczną się niezwłocznie po otrzymaniu zezwolenia.

– Będą one przeprowadzane na odcinkach mieszanych, które są zelektryfikowane tylko częściowo – zaznaczyło PKP Intercity.

Zapytaliśmy producenta lokomotywy Gama Dual Power o przyszłość projektu i czekamy na stanowisko Pesy Bydgoszcz w tym temacie.

 

Przypomnijmy, że Pesa Bydgoszcz jako jedyna złożyła ofertę na dostawę 16 lokomotyw hybrydowych dla PKP Intercity.