IC „Miechowita” przewiezie pasażerów na trasie Kraków – Piła – Kraków

IC „Miechowita” przewiezie pasażerów na trasie Kraków – Piła – Kraków

W nowym rozkładzie jazdy kursował będzie m.in. pociąg PKP IC „Miechowita”, codziennie między Krakowem Głównym a Piłą Główną. W ten sposób PKP Intercity chce przybliżyć pasażerom sylwetkę nadwornego medyka Zygmunta I Starego, wybitnego lekarza i humanisty epoki odrodzenia. Właśnie w tym roku przypada pięćsetna rocznica jego śmierci.

11 czerwca w Miechowie, na pierwszym przystanku na trasie pociągu z Krakowa do Piły, odbyła się uroczystość nadania nazwy pociągowi na tej relacji. To właśnie w Miechowie urodził się Maciej Miechowita – znakomity lekarz i autor prac z zakresu medycyny, a także jeden z najwybitniejszych humanistów zajmujący się historią, geografią, astrologią i alchemią, rajca Krakowa i profesor Akademii Krakowskiej.

Wielomiliardowe inwestycje w tabor, ale także w infrastrukturę i rozwiązania technologiczne, przywracają rolę i znaczenie kolei w naszym kraju. Polacy widzą i doceniają postępujący rozwój połączeń kolejowych, o czym świadczą frekwencyjne rekordy. PKP Intercity świadcząc usługi przewozowe świadomie podejmuje się misji społecznej, m.in. przybliżając sylwetki wielkich rodaków. Kursujący pociąg między Krakowem a Piłą z przystankiem w Miechowie, będzie przypominać o nieco zapomnianej, jednak ważnej postaci w historii Polski, jaką był Maciej Miechowita — powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Pociąg IC „Miechowita” będzie kursować codziennie między Krakowem Głównym a Piłą Główną. Wyruszy ze stolicy Małopolski o 10:20 a do Piły dojedzie o 17:01. Po drodze zatrzyma się w Miechowie, Częstochowie, Ostrowie Wielkopolskim czy Poznaniu. W odwrotnym kierunku wyruszy o 11:24, by po niecałych siedmiu godzinach o 18:07 przyjechać do stacji Kraków Główny.

Maciej Miechowita żył na przełomie XV i XVI wieku. Dzięki swoim dokonaniom i oryginalnym koncepcjom leczenia zyskał miano „rodzimego Hipokratesa”. „Convservatio sanitatis” jest jednym z pierwszych polskich traktatów medycznych. Zawierało ogólne wskazówki dotyczące zachowania dobrego zdrowia. Jego najsłynniejszym dziełem jest natomiast „Chronica Polonorum” (Kronika Polska), opisująca dzieje Polski do czasów wstąpienia na tron Zygmunta I Starego, którego Miechowita był nadwornym medykiem. W 2023 roku przypada pięćsetna rocznica jego śmierci.

Dbamy nie tylko o dobre relacje, łącząc już od ponad 20 lat Polskę i Polaków, lecz także pielęgnujemy historię Polski i popularyzujemy wiedzę na temat najważniejszych postaci oraz wydarzeń w dziejach naszej ojczyzny. W ten sposób chcemy zatroszczyć się o nasze wspólne korzenie — powiedział Krzysztof Świerczek, członek zarządu PKP Intercity.

PKP Intercity od kilku lat angażuje się w popularyzację i upamiętnianie ważnych postaci historycznych i wydarzeń. Nadanie nazwy „Miechowita” pociągowi kursującemu z Krakowa do Piły to kolejna taka inicjatywa przewoźnika. W listopadzie 2021 roku narodowy przewoźnik nadał nazwę „Marszałek Piłsudski” pociągowi kursującemu z Krakowa do Warszawy. W tym samym roku okleił jedną ze swoich lokomotyw okolicznościową grafiką z okazji 120. rocznicy urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego. Natomiast w 2018 roku PKP Intercity aktywnie uczestniczyło w obchodach setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Na tory wyjechało wtedy 20 lokomotyw ozdobionych biało-czerwoną grafiką, a na stołecznym Powiślu pojawił się jubileuszowy mural, ukazujący sposoby świętowania przez Polaków niepodległości.

Urodzony w Miechowie Maciej Miechowita jest jednym z bardziej znanych obywateli naszego miasta. Cieszy mnie niezmiernie, że pięćset lat po jego śmierci przypominamy tę ważną dla polskiej historii postać. Dzięki temu Polacy będą mieli okazję dowiedzieć się o jego dokonaniach, a też poznać jego barwny życiorys — powiedział burmistrz Miechowa Dariusz Marczewski.

Jak już informowaliśmy, w związku z uruchomieniem nowego połączenia na pokładzie pociągu przeprowadzono działania eventowe.  Pasażerowie otrzymywali okolicznościowe gadżety.