Egipt: pociągi Talgo połączyły Kair z Aleksandrią

Egipt: pociągi Talgo połączyły Kair z Aleksandrią

Egipskie Koleje Narodowe (ENR) rozpoczęły komercyjną eksploatację pociągów Intercity zbudowanych przez Talgo w Hiszpanii. Pierwsze połączenia łączą stolicę Egiptu, Kair, z Aleksandrią. Ten kamień milowy potwierdza zadowalający postęp projektu dostawy sześciu pojazdów i ich konserwacji przez osiem lat, za ok. 160 mln euro, który obejmował również budowę nowych obiektów Talgo w Egipcie.

Pociągi Talgo są bardzo istotną częścią procesu modernizacji systemu kolejowego podejmowanego przez rząd egipski w ramach szerszego i bardziej ambitnego programu mającego na celu dekarbonizację kluczowych sektorów gospodarki.

Kontrakt obejmował dostawę sześciu jednostek o maksymalnej prędkości handlowej 160 km/h i 490 miejscach siedzących. Każda jednostka składa się z lokomotywy i piętnastu wagonów, pięć z nich pierwszej klasy, osiem drugiej klasy, jeden mieszany z kafeterią i siedzeniami dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej oraz wagon techniczny.

Wyprodukowane  pociągi mają redundantne systemy klimatyzacji o dużej mocy i zostały certyfikowane do pracy w temperaturach do 50ºC. Są one również wyposażone w pokładową platformę WI-FI w całym pociągu oraz systemy informacyjno-rozrywkowe w wagonach pierwszej klasy.

W sierpniu 2022 roku Talgo otrzymał drugi kontrakt na produkcję kolejnych siedmiu pociągów , w tym przypadku do usług nocnych, za przybliżoną kwotę 280 milionów euro. Nowy projekt pociągów obejmie budowę nowych jednostek w zakładach Alava i Madryt w Hiszpanii, a także ich konserwację w obiektach, które Talgo ma już w Egipcie, przez okres 15 lat. Zgodnie z ustalonym harmonogramem nowe pociągi zaczną być dostarczane od 2024 roku.