„Babcia” obchodzi 59. urodziny

„Babcia” obchodzi 59. urodziny

EN57-038 –  najstarszy czynny pojazd kolejowym tej serii w Polsce obchodzi dzisiaj swoje 59 urodziny. Swoją kolejową karierę jednostka rozpoczęła dokładnie 9 maja 1963 r. i pomimo swego wieku na razie nie wybiera się na emeryturę.

Elektryczny zespół trakcyjny EN57-038 to „dziecko” PAFAWAG Wrocław. Pochodzi z rodziny najliczniejszych i najdłużej produkowanych na świecie pojazdów serii EN57. Swoją karierę rozpoczęła w Lokomotywowni Głównej Kraków Prokocim. W 1991 r. zasiliła park taborowy Lokomotywowni Pozaklasowej Tarnów. Osiem lat później została przekazana do Zakładu Taboru w Nowym Sączu i tam była eksploatowana do 2001 r. To nie koniec jej kolejowej tułaczki. Następnym krokiem w karierze były PKP ,,Przewozy Regionalne” i Małopolski Zakład Przewozów Regionalnych, Sekcja Utrzymania Taboru Trakcyjnego Sucha Beskidzka. W sierpniu 2003 r. rozpoczął się jej okres mazowiecki. Trafiła do Sekcji Utrzymania Taboru Trakcyjnego Warszawa Grochów funkcjonującej w ramach Mazowieckiego Zakładu Przewozów Regionalnych w Warszawie, a potem do Oddziału Utrzymania ezt w Tłuszczu.

W lipcu 2021 r. Koleje Mazowieckie postanowiły przywrócić jednostce pierwotne żółto-granatowe barwy. Po dwóch przetargach udało się wybrać wykonawcę i już w grudniu „Babcia” zmieniała swój wygląd.

Prace zakończy się w styczniu 2022 r. a pierwszy kurs w starej-nowej odsłonie odbył się 25 stycznia 2022 r. kiedy to pojazd realizował połączenia na trasie Tłuszcz – Ostrołęka – Tłuszcz.