Alstom dostarczy SNFC dodatkowe pociągi Avelia Horizon [WIZUALIZACJE]

Alstom dostarczy SNFC dodatkowe pociągi Avelia Horizon [WIZUALIZACJE]

Alstom otrzymał od SNCF Voyageurs dodatkowe zamówienie na 15 pociągów bardzo dużych prędkości nowej generacji Avelia Horizon, o wartości prawie 590 mln euro.

Zamówione pociągi to 4-napięciowe pociągi dużych prędkości nowej generacji, które spełniają wymagania ruchu europejskiego. Portfolio Avelia Horizon osiąga ambitne cele w zakresie konkurencyjności w sektorze kolejowym i rentowności dla SNCF Voyageurs, przy całkowitym koszcie nabycia o 20% niższym niż w przypadku poprzedniej generacji.

Avelia Horizon składa się z dwóch innowacyjnych, krótkich, wysokowydajnych i kompaktowych członów napędowych oraz przegubowych wagonów piętrowych. Ich konstrukcja pozwala na zwiększenie pojemności pasażerskiej o 20%, dzięki czemu pociąg może pomieścić do 740 pasażerów przy użyciu najbardziej wydajnej konfiguracji.

– To rozwiązanie spełnia technologiczne, ekonomiczne i konkurencyjne wyzwania SNCF, w środowisku silnego zapotrzebowania pasażerów na rozwiązania mobilności niskoemisyjnej – powiedział Jean-Baptiste Eyméoud, Prezes Alstom France

Jak wylicza producent, koszty utrzymania będą o ponad 30% niższe niż obecnie odnotowywane przez SNCF Voyageurs we Francji. Podatność na konserwację pociągu rozważa się już na etapie projektowania, ze zdalnym systemem diagnostycznym umożliwiającym konserwację predykcyjną, co poprawia niezawodność i dyspozycyjność pociągów. Wiele komponentów zostało zoptymalizowanych w celu uproszczenia, skrócenia i umożliwienia dłuższych odstępów między interwencjami konserwacyjnymi. Dzięki aerodynamicznej konstrukcji i bardziej wydajnej trakcji nowa generacja pociągów dużych prędkości będzie zużywać o 20% mniej energii niż istniejące pociągi dużych prędkości.

– To zamówienie po raz kolejny przypieczętowuje sukces pociągów bardzo dużych prędkości i platformy Avelia Horizon. To rozwiązanie odpowiada na technologiczne, ekonomiczne i konkurencyjne wyzwania SNCF w środowisku silnego zapotrzebowania pasażerów na rozwiązania w zakresie mobilności o niskiej emisji dwutlenku węgla – dodał  Jean-Baptiste Eyméoud, prezes Alstom France.

Jest to druga opcjonalna transza umowy ramowej o partnerstwie innowacyjnym Avelia Horizon dla tej nowej generacji pociągów bardzo dużych prędkości, uzupełniająca zamówienie na 100 pociągów przez SNCF Voyageurs do użytku komercyjnego we Francji.

Przypomnijmy, że w listopadzie 2021 r. pociąg Avelia Horizon firmy Alstom otrzymał prestiżową German Design Award, nagrodę za wzornictwo przyznawaną przez niemiecką Radę ds. Designu (Rat für Formgebung) oraz niemieckie Ministerstwo Gospodarki i Technologii.