Szczegóły nowego rozkładu jazdy PKP Intercity dla województwa kujawsko-pomorskiego

Szczegóły nowego rozkładu jazdy PKP Intercity dla województwa kujawsko-pomorskiego

Nowe połączenia do Lublina i Kłodzka, powrót bezpośrednich, całorocznych pociągów do Zakopanego oraz więcej połączeń w ramach kategorii InterCity (IC) obsługiwanych komfortowym, nowoczesnym taborem. To najważniejsze nowości dla województwa kujawsko-pomorskiego w rozkładzie PKP Intercity na sezon 2023/2024, który wejdzie w życie 10 grudnia.

 

W nowym, rocznym rozkładzie jazdy, liczba połączeń do/z Bydgoszczy nie ulegnie zmianie. Nadal kursować będzie 26 par pociągów całorocznych. Sezonowo będą jeździć dodatkowe 3 pary, czyli o 1 więcej niż do tej pory. Z Bydgoszczy do Warszawy pasażerowie będą mieli do wyboru 9 par połączeń całorocznych, 7 do Krakowa (5 całorocznych i 2 sezonowe), 12 do Poznania, 7 do Wrocławia, 6 do Katowic (5 całorocznych i 1 sezonowe), a 17 do Trójmiasta (15 całorocznych i 2 sezonowe).

Z województwa kujawsko-pomorskiego można wyruszyć bezpośrednio również za granicę. Wzorem lat ubiegłych przez Bydgoszcz całorocznie kursować będzie pociąg relacji Gdynia – Berlin, a sezonowo uruchomione zostanie połączenie do Bohumina.

Więcej połączeń IC

Od nowego rozkładu liczba pociągów kategorii TLK zmniejszy się na rzecz składów kategorii IC. Dzięki wzmacnianiu floty PKP Intercity kolejnymi nowymi i zmodernizowanymi wagonami i elektrycznymi zespołami trakcyjnymi (EZT), liczba par połączeń kategorii IC z/do Bydgoszczy zwiększy się z 24 do 25. Nową, wyższą kategorię otrzyma pociąg Doker relacji Gdynia – Katowice – Gdynia, który w nowym rozkładzie kursować będzie już jako IC Doker obsługiwany nowoczesnym elektrycznym zespołem trakcyjnym ED160 FLIRT.

Bezpośredni pociąg do Zakopanego, nowe połączenia do Kłodzka i Lublina

Od 22 grudnia wrócą bezpośrednie całoroczne połączenia do Zakopanego. Mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego będę mogli dojechać do stolicy Tatr pociągiem IC Witkacy. Dotychczas, ze względu na prace modernizacyjne prowadzone na trasie Kraków – Zakopane, bezpośrednio pociągiem pod Tatry można było dojechać tylko w wakacje i ferie zimowe lub przez cały rok, ale korzystając z zastępczej komunikacji autobusowej od/do Krakowa.

Od 10 grudnia zaplanowane zostały 2 połączenia z Bydgoszczy do Kłodzka – IC Heweliusz oraz TLK Rozewie. Podczas podróży pasażerowie przesiądą się we Wrocławiu do pociągu jadącego do Kłodzka, który będzie obsługiwany zmodernizowanym pojazdem ED74. Natomiast pociąg IC Rejewski będzie kursował w wydłużonej relacji Bydgoszcz – Lublin – Bydgoszcz. Ponadto skład IC Zamoyski pojedzie w zmienionej relacji Kołobrzeg/Gorzów Wielkopolski – Rzeszów – Kołobrzeg/Gorzów Wielkopolski. W sezonie wakacyjnym pociągi TLK Wydmy, TLK Korsarz oraz IC Bursztyn będą obsługiwały Włocławek, Aleksandrów Kujawski, Toruń oraz Solec Kujawski.