Starachowice zapraszają miłośników kolejnictwa i techniki

Starachowice zapraszają miłośników kolejnictwa i techniki

W najbliższy weekend października, w Starachowicach w województwie świętokrzyskim odbędzie się III Kongres Entuzjastów i Przyjaciół Kolei. Podczas paneli dyskusyjnych, sesji warsztatowych i wizyt studyjnych aktywiści z całej Polski wymienią się doświadczeniami z działań na rzecz transportu szynowego. A wspólne warsztaty i spotkania plenerowe pozwolą im się lepiej poznać.

W programie tegorocznej edycji, znajdzie się cykl prezentacji o projektach transportowych realizowanych z sukcesem w Starachowicach oraz dyskusja o rozwoju branży i finansowaniu wspierających ją podmiotów. Będzie również czas na wizytę studyjną na kolei muzealnej, zwiedzanie Muzeum Przyrody i Techniki oraz przejazd pociągiem specjalnym i wspólną biesiadę.

Organizatorzy podkreślają, że zaproszenie skierowane jest do wszystkich sympatyków transportu szynowego oraz formalnych i nieformalnych grup wspierających rozwój i starających się podnosić jakości transportu publicznego w naszym kraju. Za to uczestnicy wcale nie muszą mieć wiedzy fachowej. Tym bardziej Podczas kongresu będzie możliwość m.in. spotkań z przedstawicielami firm z branży, którzy w razie czego pomogą lepiej zrozumieć skomplikowaną specyfikę kolei.

Serdecznie zapraszam wszystkich miłośników kolei do Starachowic. Przed nami trzy dni emocji i spotkań z niezwykłą historią Starachowic w tle. Starachowicka ścieżka legendarnej ciężarówki marki STAR, historia przemysłu w Muzeum Przyrody i Techniki a także 400-letnia historia Starachowic i Wierzbnika zachęcają do odwiedzenia naszego miasta. Jestem przekonany, że dobrze spędzą Państwo ten czas aktywnie wypoczywając w naszej przestrzeni miejskiej – mówi, zachęcając do przyjazdu Marek Materek, Prezydent Miasta Starachowice.

Przez kolejne dni na uczestników kongresu czeka mnóstwo atrakcji. W sobotę główna część obrad oraz dyskusji odbędzie się w Muzeum Przyrody I Techniki, którego zwiedzenie również zaplanowano jako integralny punkt programu. Niedziela to dzień warsztatowy i plenerowy, który zamknie wspólna biesiada w Puszczy Iłżeckiej.

Siłą napędową lokalnych środowisk jest doskonała znajomość uwarunkowań i problemów kolei w poszczególnych regionach kraju. Ale w wielu przypadkach do uruchomienia realnych zmian potrzebny jest odpowiedni warsztat społeczny” – tłumaczy dr Jakub Majewski, Prezes Fundacji ProKolej, pomysłodawca i współrealizator kongresu. I dodaje – Dlatego organizujemy nasze wydarzenia cyklicznie i budujemy platformę do wymiany doświadczeń pokazujących jak można skutecznie zmienić kolejową rzeczywistość.

Tegoroczne spotkanie cieszy się dużym zainteresowaniem o czym świadczy ponad 80 potwierdzonych rezerwacji i pytania od kolejnych zainteresowanych uczestników z całego kraju. Szczegółowy program kongresu i rejestracja jest dostępna na stronie: https://kolej365.pl/iii-kongres-entuzjastow/