Stacja Warszawa Zachodnia została Ambasadorką Bezpieczeństwa

Stacja Warszawa Zachodnia została Ambasadorką Bezpieczeństwa

Od kilku tygodni pasażerowie przejeżdżający przez stację Warszawa Zachodnia mogą podziwiać długi na ponad 300 metrów mural, który ma za zadanie przypominać o zachowaniu bezpieczeństwa na przejazdach i na terenach kolejowych. Dziś nastąpiło oficjalnie odsłonięcie muralu w ramach kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd”.

Streetartowe dzieło wykonane zostało w ramach kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd”, realizowanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe, wspólnie z wykonawcą modernizacji stacji, firmą Budimex.

Transport kolejowy jest najbezpieczniejszym transportem. Jest transportem ekologicznym, efektywnym, a czasami potrafi też zrealizować bardzo efektowne inicjatywy. Kładziemy nacisk na to, żeby polska kolej była bezpieczna z pomocą każdego możliwego działania. Statystyki UTK pokazują, że od lat bezpieczeństwo kolejowe poprawia się. Musimy jednak myśleć cały czas o przyszłości, podejmować wszystkie działania, które są potrzebne do tego, aby poprawiać bezpieczeństwo kolejowe – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.

PKP Polskie Linie Kolejowe realizując duże programy inwestycyjne dbają także o bezpieczeństwo. To jest nasz nadrzędny cel – podkreślił Ireneusz Merchel, prezes zarządcy infrastruktury.

Szef PLK przypomniał, że w 2005 r. spółka rozpoczęła kampanię „Bezpieczny przejazd”. W ramach akcji odbyło się ponad 1000 spotkań w szkołach czy przedszkolach.

W wielu kilkunastu takich spotkaniach uczestniczyłem osobiście i powiem, że właśnie edukacja tych najmłodszych dzieci jest bardzo ważna – dodał Merchel.

Mural, który 316 m długości, a w niektórych miejscach nawet 9 m wysokości.

Na powierzchni 1164 m² postaraliśmy się zawrzeć najważniejsze wartości, którymi się kierujemy. Realizacja tego muralu nie miała wpływu na realizację modernizacji stacji Warszawa Zachodnia. Tak musieliśmy dobrać termin prac, miejsce, aby nie wpływać na ruch pociągów – zaznaczył Jakub Olkiewicz, kierownik kontraktu firmy Budimex.

Do stworzenia muralu zużyto 400 litrów farb i gruntu. Wykonanie malowidła zabrało 11 artystom 2 tygodnie.