Program Lojalnościowy dla pasażerów PKP Intercity?

Program Lojalnościowy dla pasażerów PKP Intercity?

PKP Intercity planuje uruchomić Program Lojalnościowy. Na platformie przetargowej spółki pojawiło się zapytanie na wdrożenie i uruchomienie Programu we wskazanych kanałach sprzedaży.

W zapytaniu o informację (RFI), które opublikowało PKP Intercity czytamy, że Program Lojalnościowy to oferta dedykowana Klientom podróżującym wszystkimi kategoriami pociągów komercyjnych i niekomercyjnych (TLK, IC, EIC, EIP).

Jak informuje PKP Intercity, cele programu lojalnościowego to m.in.: zwiększenie przychodów ze sprzedaży w długim terminie, stymulowanie popytu na bilety w dniach tygodnia i porach dnia o niższej frekwencji oraz na trasach o niższej frekwencji, transfer Klientów do wyższej klasy i kategorii oraz zatrzymanie odpływu Klientów do innych przewoźników i innych środków transportu.

Charakterystyka projektu

W zamian za zakupy biletów na przejazdy pociągami PKP Intercity, uczestnicy otrzymują punkty, którymi mogą następnie opłacać kolejne zakupy biletów, bądź odebrać nagrody z katalogu nagród. Punkty przyznawane będą za zakupione bilety na pociągi wszystkich kategorii na odcinku krajowym. Spółka zaznacza, że punkty nie będą przyznawane od opłat pokładowych i dodatkowych typu: wezwanie do zapłaty, opłata za zakup biletu bezpośrednio w pociągu, od przewozu roweru, rzeczy i zwierząt. Punkty będą ważne przez 2 lata od momentu pozyskania puli Punktów za dany przejazd. Planowany przelicznik punktów ma wynosić 1 zł = 3 punkty.

Jak czytamy w wymaganiach biznesowych RFI, PKP Intercity będzie naliczyło punkty w momencie zakupu, ale uczestnik nabywa prawa do ich wykorzystania dopiero dzień po przyjeździe pociągu do stacji docelowej według biletu, za zakup którego zostały naliczone Punkty. Do tego momentu, Punkty za zakupiony, ale niewykorzystany jeszcze bilet będą miału status „nieaktywne”. Przewoźnik przewiduje przyznawanie punktów za akcje niezwiązane ze sprzedażą, ale ważne z punktu widzenia spółki jak chociażby rekompensata za niewłaściwe wykonanie umowy przewozu.

Z udziału w programie lojalnościowym wyłączeni są pracownicy spółek kolejowych korzystający ze zniżek z Ulgowych Usług Transportowych (UUT) i osoby podróżujące pociągami międzynarodowymi w komunikacji międzynarodowej.

Wymagania biznesowe

Od wykonawców, spółka oczekuje takiego systemu aby pasażer mógł dokonać procesu rejestracji konta w aplikacji mobilnej, w systemie internetowej sprzedaży biletów oraz na dedykowanej stronie internetowej. Jeżeli Klient posiada aktywne konto to rejestracja będzie polegała na zatwierdzeniu wymaganych zgód oraz na ewentualnym uzupełnieniu dodatkowych pól. Jeżeli Klient nie posiada aktywnego konta w to rejestracja będzie polegała na uzupełnieniu pól obowiązkowych wraz z zatwierdzeniem wymaganych zgód. Nowo utworzone konto zarejestrowane w Programie stanie się jednocześnie kontem Internetowej Sprzedaży Biletów oraz Aplikacji Mobilnej.

System musi zapewnić pasażerowi weryfikację ważności punktów za zakupione bilety czy to poprzez dedykowaną stronę, konto Klienta w systemie internetowym sprzedaży biletów a także w kasach czy biletomatach.

Wymagania techniczne

System musi być dostosowany do pracy ciągłej tj. 24 godziny na dobę-przez 7 dni w tygodniu, przez 365 dni w roku. Poziom dostępności w ciągu każdego miesiąca świadczenia przez wykonawcę serwisu systemu powinien wynosić 95%. System musi być wydajny ponieważ przewoźnik przewiduje min. 15 tys zapytań miesięcznie za pomocą interfejsu www. Wykonawca jest także zobowiązany określić specyfikację zasobów niezbędnych do realizacji projektu i eksploatacji w okresie 5 lat.

Nagrody

W katalogu nagród, PKP Intercity przewiduje nagrody rzeczowe tj.: elektronika (pamięci USB, powerbanki, smartwatche), małe AGD (suszarki, żelazka, wagi, szczoteczki do zębów), akcesoria przydatne w podróży, nagrody obrandowane logotypami PKP Intercity, bilety do muzeów, teatrów, instytucji kultury. Przewoźnik bierze pod uwagę także nagrody wirtualne tj.: dostęp do platform i serwisów z filmami i muzyką. Trzecim rodzajem nagród są darowizny dla instytucji charytatywnych. Przy wyborze takiej nagrody, pasażer będzie mógł wybrać kogo chce wspomóc.

Dla kogo RFI

Do udziału w RFI spółka zaprasza uczestników posiadających doświadczenie we wdrożeniach w zakresie zgodnym z przedmiotem RFI.

Termin składania informacji upływa w dniu 09.02 2022 roku o godzinie 12.00.

W ramach RFI, PKP Intercity planuje przeprowadzenie kolejnego etapu, który będzie miał formę spotkań on-line z podmiotami, które udzielą odpowiedzi na niniejsze zaproszenie. Podczas spotkań uczestnicy będą mogli zaprezentować proponowany system.