Poznaliśmy wzór tabliczki „Zakaz fotografowania”

Poznaliśmy wzór tabliczki „Zakaz fotografowania”

Jeśli miłośnicy kolei zakładali, że zakaz fotografowania miejsc istotnych dla bezpieczeństwa narodowego odejdzie w niepamięć wraz ze zmianą władzy to są w błędzie. Właśnie pojawił się projekt rozporządzenia określający wygląd znaku „Zakaz fotografowania”.

W poniedziałek, 5 lutego 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie trybu oraz terminów wydawania zezwoleń na fotografowanie, filmowanie lub utrwalenie w inny sposób obrazu obiektów szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa państwa, obiektów resortu obrony resortu obrony narodowej nieuznanych za obiekty szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa oraz obiektów infrastruktury krytycznej.

Konieczne zezwolenie

Rozporządzenie określa tryb oraz terminy wydawania zezwoleń na fotografowanie, filmowanie lub utrwalanie w inny sposób obrazu lub wizerunku, a przede wszystkim wzór znaku zakazu fotografowania, sposób jego uwidocznienia, utrwalenia i rozmieszczenia w lub na obiektach.

Zezwolenie będzie wydawane na wniosek zainteresowanej osoby lub podmiotu w terminie nie dłuższym niż 14 dni od dnia doręczenia wniosku. Wniosek musi zawierać pełne dane osoby lub podmiotu, który ubiega się o dokonanie czynności, przyczynę ubiegania się o wydanie zezwolenia, nazwę i adres obiektu oraz cel planowanych czynności oraz termin realizacji czynności. Wydane zezwolenia będą ewidencjonowane.

O oznaczeniu obiektu znakiem „zakazu fotografowania” ma decydować organ właściwy w zakresie ochrony tego obiektu, uwzględniając zagrożenia dla bezpieczeństwa obiektu.

Wzór znaku

Jak czytamy w załączniku rozporządzenia, znak zakazu fotografowania stanowi biała tablica w kształcie kwadratu o boku 60 cm  z czerwoną obwódką o szerokości 3,35 cm z umieszczonym w środku na górze tablicy napisem „ZAKAZ” w czarnym kolorze liter o wysokości 7,45 cm oraz umieszczonym pod nim na środku napisem „FOTOGRAFOWANIA” w czarnym kolorze liter o wysokości 3,35 cm, z umieszczonymi poniżej trzema rysunkami w kolorze czarno-białym na białym tle obrazującymi aparat fotograficzny, kamerę oraz telefon komórkowy, znajdującymi się
w trzech okręgach o średnicy 16 cm z czerwoną obwódką o szerokości 1,5 cm, przekreślonymi po skosie od lewej górnej części okręgu do prawej dolnej części okręgu linią o szerokości 1,5 cm.

Poniżej rysunków umieszcza się napisy w czterech obcych językach w kolorze czarnym  o wysokości 2,24 cm, oznaczające w języku angielskim, niemieckim, rosyjskim i arabskim tłumaczenie napisu „ZAKAZ FOTOGRAFOWANIA”. Tablica ze znakiem zakazu fotografowania ma być wykonana z materiałów trwałych, odpornych na działanie czynników atmosferycznych i gwarantujących czytelność treści znaku.

Taka tablica taka ma być umieszczona na ogrodzeniu obiektów chronionych, w odstępach nie większych niż 300 metrów, o ile zakaz fotografowania dotyczy całego terenu lub bezpośrednio na obiekcie budowlanym (na elementach konstrukcyjnych), ruchomości – gdy zakaz dotyczy tylko tego obiektu budowlanego.

Wyjątki o wydawania zezwolenia

Sytuacjami, które nie będą wymagały wydania zezwolenia to m.in. robienia zdjęć nieruchomości przez przedstawicieli administratora i zarządcy nieruchomości w celu udokumentowania stanu technicznego czy też robienia zdjęć pamiątkowych z okazji podpisania szczególnie ważnych umów przez przedstawicieli delegacji zagranicznych.

Tabliczka za 40 zł

Ministerstwo szacuje, że wydatki związane z zakupem tablic „Zakaz fotografowania” dla ok. 25 tys. obiektów w kraju, w tym resortu obrony narodowej wyniosą około 1 mln zł. W przypadku resortu obrony narodowej koszty oznakowania obiektów wojskowych w tablice wyniosą ok. 316 tys. zł.

MON czeka na stanowiska

W związku z opublikowanym projektem rozporządzenia, Paweł Bejda, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Polski, zwrócił się z prośbą do organizacji reprezentujących interesy polskich przedsiębiorców, pozostałych ministerstw, Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, a także szefów CBA, ABW i BBN o zajęcie stanowiska wobec projektu w terminie 10 dni od dnia jego udostępnienia.

Nowelizacja ustawy i podpis Prezydenta

Przypomnijmy, że w lipcu 2023 r. Sejm przyjął nowelizację ustawy, która zaostrzyła kary za szpiegostwo i zakazała fotografowania oznaczonych obiektów ważnych dla bezpieczeństwa państwa i infrastruktury krytycznej. Prezydent Andrzej Duda podpisała ustawę 28 sierpnia 2023 r.