Ponad 20 mln pasażerów podróżowało pociągami w sierpniu

Ponad 20 mln pasażerów podróżowało pociągami w sierpniu

Sierpień był najlepszym miesiącem na kolei od początku epidemii koronawirusa. Pociągami przewieziono 20,1 mln podróżnych. Oznacza to najmniejsze od marca spadki, porównując rok do roku. W sierpniu było o 28,8% mniej podróżnych niż rok wcześniej kiedy pociągami podróżowało 28,30 mln pasażerów.

W przewozach pasażerskich, pierwszy raz od ogłoszenia stanu epidemii, wynik miesięczny przekroczył 20 mln podróżnych. W sierpniu z usług kolei skorzystało 20,1 mln pasażerów, praca przewozowa kształtowała się na poziomie 1,5 mld pasażerokilometrów, a praca eksploatacyjna ponad 14,5 mln pociągokilometrów. Oznacza to spadki odpowiednio 28,8%, 32% oraz 3,8%.

Widoczne jest stopniowe wyhamowanie wzrostów miesiąc do miesiąca. Podczas gdy w czerwcu i lipcu wzrosty te przekraczały ponad 4 mln pasażerów, to w sierpniu wzrost wyniósł już tylko blisko 1,3 mln podróżnych.

– W miesiącach wakacyjnych widoczny był powrót pasażerów na kolej. Podróżni zaufali kolei, planując urlopowe wyjazdy. Obecnie coraz ważniejsze będą codzienne podróże pomiędzy miejscem zamieszkania a miejscem pracy. By zagwarantować odpowiednią ofertę, przewoźnicy wznowili dużą cześć połączeń. Wyniki z miesiąca na miesiąc są bardziej optymistyczne, jednak nie możemy zapominać, że epidemia cały czas wywiera negatywny wpływ na przewozy pasażerskie- przyznaje dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Wyniki za okres styczeń – sierpień to ponad 143 mln pasażerów, blisko 9 mld pasażerokilometrów oraz blisko 104 mln pociągokilometrów. Spadki, licząc rok do roku, wyniosły w tym czasie odpowiednio 34,4%, 39,7% oraz 9,2%. Parametrem, w którym spadek jest najbardziej widoczny jest praca przewozowa. Wartość średniej odległości, na jaką podróżował pasażer, wyniosła w tym okresie 62,5 km i była niższa o 8%. Spowodowane jest to znacznym ograniczeniem podróży na dalsze dystanse w pierwszych miesiącach pandemii.

Biorąc pod uwagę udział przewoźników wg. liczby pasażerów, pierwsze miejsce zajmuje Polregio z udziałem 26,94%, kolejne Koleje Mazowieckie 19,26% oraz PKP Intercity – 13,29%. Jeśli weźmiemy pod uwagę udział przewoźników wg pracy przewozowej to w tutaj prowadzi PKP Intercity  – 47,83%, drugie miejsce zajmuje Polregio – 21,65% a trzecie Koleje Mazowieckie – 9,93%. Średnia odległość przejazdu 1 pasażera wyniosła 77 km co oznacza kolejny wzrost w tym roku.