Ponad 1000 lokomotyw Vectron w Europie

Ponad 1000 lokomotyw Vectron w Europie

Firma Siemens Mobility otrzymała zamówienie od Duńskich Kolei Państwowych (DSB) na 8 kolejnych lokomotyw Vectron AC. Zamówienie oznacza, że zakontraktowanych zostało ponad 1000 lokomotyw Vectron dla blisko 50 klientów, z 16 krajów. W Polsce z tych pojazdów korzystają m.in, PKP Cargo, DB Cargo, czy Industrial Division.

Vectrony to najnowocześniejsze na rynku europejskim, uniwersalne lokomotywy, o modułowej konstrukcji, umożliwiającej łatwe dostosowanie do wymogów użytkowania i specyfiki jazdy w różnych krajach i różnych warunkach eksploatacyjnych. Lokomotywa powstawała z myślą o realizacji różnorodnych zadań przewozowych, zarówno pasażerskich, jaki i towarowych. Podstawowym założeniem była wydajność i opłacalność wykonywania zadań trakcyjnych w ruchu krajowym i transgranicznym, zarówno pasażerskim jak i towarowym w Europie.

Zastosowane warianty wyposażenia pozwalają na pracę w różnych systemach zasilania trakcyjnego i w różnych wariantach mocy. Do transportu towarowego w wybranych krajach Siemens Mobility posiada w swojej ofercie również standardową lokomotywę Smartron oraz Vectron Dual Mode.

– Sprzedaż tysięcznego Vectrona jest kamieniem milowym, który podkreśla długoletnie zaufanie i zadowolenie naszych klientów. Sukces lokomotywy Vectron opiera się na koncepcji platformy, która oferuje rozwiązania dla wielu różnych zadań transportowych. Ich modułowa konstrukcja sprawia, że lokomotywy są trwałe, elastyczne i wszechstronne – powiedziała Sabrina Soussan, dyrektor generalny Siemens Mobility.

Wraz z nowym zamówieniem flota lokomotyw Vectron obsługiwana przez Duńskie Koleje Państwowe powiększyła się do 42 lokomotyw. Nowe pojazdy będą wykorzystywane w ruchu pasażerskim, a ich dostawy rozpoczną się pod koniec 2020 roku.

– W ramach modernizacji taboru kolejowego DSB koncentrujemy się na zapewnieniu, zrównoważonego transportu publicznego ze sprawdzonymi platformami elektrycznymi. Cieszymy się na kolejny kontrakt na lokomotywy Vectron, a fakt, że otrzymamy pojazd nr 1000, świadczy o tym, że możliwe jest stworzenie standardowych i gotowych produktów w branży kolejowej – powiedział Jürgen Müller, wiceprezes wykonawczy ds. strategii i taboru kolejowego DSB.

W ciągu kilku lat firma Siemens Mobility sprzedała łącznie 1003 lokomotywy Vectron do 49 klientów w 16 krajach w całej Europie. Ponad 800 dostarczonych pojazdów pokonało już ponad 300 milionów kilometrów.

Lokomotywy mają możliwość kursowania aż w 19 europejskich krajach (Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Finlandia, Niemcy, Węgry, Włochy, Holandia, Norwegia, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Szwajcaria, Turcja).

W Polsce z lokomotyw Vectron korzystają PKP Cargo, DB Cargo Polska, Industrial Division i Lotos Kolej. Dodatkowo, w grudniu 2019 r. na zakup Vectrona zdecydowała się firma Laude Smart Intermodal.