Gdańsk: funkcjonariusze SOK uratowali życie pasażerowi, który stracił przytomność

Gdańsk: funkcjonariusze SOK uratowali życie pasażerowi, który stracił przytomność

Funkcjonariusze Grupy Operacyjno-Interwencyjnej Straży Ochrony Kolei w Gdańsku po otrzymaniu zgłoszenia o leżącej nieprzytomnej osobie w pociągu Pendolino relacji Gdynia Główna – Kraków Główny natychmiast przystąpili do akcji ratunkowej. Prawidłowo ocenili stan mężczyzny i rozpoczęli resuscytację używając defibrylatora. Dzięki profesjonalizmowi funkcjonariuszy GOI SOK mężczyźnie uratowano życie. Załoga karetki pogotowia była pod ogromnym wrażeniem umiejętności mundurowych z SOK w zakresie prowadzonej resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

W sobotę 20 maja 2023 r. komendant zmiany gdańskiej Komendy Straży Ochrony Kolei otrzymał zgłoszenie o mężczyźnie leżącym w pociągu pendolino relacji Gdynia Główna – Kraków Główny. Z przekazanej informacji wynikało, że mężczyzna stracił przytomność, więc sytuacja była poważna i liczyła się każda sekunda. Komendant zmiany SOK natychmiast wysłał na miejsce funkcjonariuszy Grupy Operacyjno-Interwencyjnej z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Gdańsku.

Funkcjonariusze GOI SOK przybyli na miejsce zgłoszenia jako pierwsi. Z uwagi na ustanie czynności życiowych u mężczyzny natychmiast przystąpili do udzielenia pomocy przedmedycznej stosując resuscytację krążeniowo-oddechową, jednocześnie używając defibrylatora AED, będącego na ich wyposażeniu. Na miejsce wezwano karetkę pogotowia. Funkcjonariusze prowadzili akcję ratunkową do czasu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego. Mężczyzna został przewieziony do szpitala, gdzie trafił pod opiekę lekarzy. Błyskawiczna reakcja mundurowych, ich właściwa ocena sytuacji i fachowo udzielona pomoc, zdecydowały o tym, że mężczyzna przeżył.

Załoga karetki pogotowia była pod ogromnym wrażeniem umiejętności funkcjonariuszy SOK w zakresie prowadzonej resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei systematycznie szkolą się z zakresu udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach kryzysowych, dzięki temu potrafią skutecznie podejmować działania prowadzące do ratowania ludzkiego życia.  W takich sytuacjach znaczenie ma nie tylko doświadczenie i zachowanie ,,zimnej krwi’’ interweniujących, ale również wiedza i umiejętności funkcjonariuszy SOK.