DB Cargo z umową ramową na 400 hybrydowych Vectronów

DB Cargo z umową ramową na 400 hybrydowych Vectronów

DB Cargo odnawia swoją flotę lokomotyw kupując nowe hybrydowe pojazdy Vectron Dual Mode od Siemens Mobility. Umowa ramowa obejmuje do 400 lokomotyw, a wielkość inwestycji to znacznie ponad miliard euro. Pierwsze dostawy w 2023 r.

Lokomotywy hybrydowe Vectron Dual Mode będą specjalnie dostosowane do potrzeb DB Cargo, a poprzez ich użycie firma oszczędzi rocznie około 8 milionów litrów paliwa i 17 000 ton CO2. Celem DB Cargo jest wyposażenie około 70 procent lokomotyw spalinowych w innowacyjne napędy do 2030 roku.

– Będziemy rozwijać i odmładzać naszą flotę dla naszych klientów dzięki nowoczesnej, mocnej lokomotywie. Z drugiej strony podkreślamy przyjazność kolei dla środowiska. Ta lokomotywa nam odpowiada, ponieważ jest taka jak my w DB Cargo: duża, zielona i mocna – mówi Ralf Günter Kloß, członek zarządu ds. Produkcji w DB Cargo.

– DB Cargo inwestuje w przyszłościowy, zrównoważony i ekonomiczny kolejowy transport towarowy. Jako alternatywa dla konwencjonalnej lokomotywy spalinowej, Vectron Dual Mode oferuje to, co najlepsze z obu światów – na zelektryfikowanych odcinkach trasy jest on całkowicie elektryczny, aby zaoszczędzić paliwo i obniżyć koszty utrzymania – mówi Albrecht Neumann, CEO Rolling Stock w Siemens Mobility.

Pojazd został zaprojektowany dla transportu towarowego i może korzystać zarówno z napędu silnikiem diesla, jak i napędu elektrycznego. Na zelektryfikowanych odcinkach linii nowe lokomotywy są zasilane prądem elektrycznym, co pozwala oszczędzać paliwo i zmniejszyć koszty utrzymania.

W pierwszej kolejności DB Cargo zamówi 100 lokomotyw klasy 248. Dostawa rozpocznie się w 2023 roku. W Polsce z lokomotyw Vectron korzystają PKP CARGO, DB Cargo Polska, Industrial Division i Lotos Kolej. Dodatkowo, w grudniu 2019 r. na zakup Vectrona zdecydowała się firma Laude Smart Intermodal.