Bursztynowa kontrabanda w pociągu osobowym z Ukrainy

Bursztynowa kontrabanda w pociągu osobowym z Ukrainy

Funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału SG oraz Służby Celno-Skarbowej ujawnili przemyt bursztynu o wartości 100 tys. złotych. Na gorącym uczynku zatrzymano ukraińskich maszynistów i Polaka odbierającego przemycony towar.

Do zdarzenia doszło 28 lutego 2024 r. podczas wjazdu do Przemyśla pociągu osobowego z Odessy. Strażnicy graniczni z placówki w Medyce oraz funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Przemyśla wspólnie patrolowali trasę dojazdu międzynarodowych pociągów z Ukrainy. W pewnym momencie mundurowi zauważyli, że pociąg zwolnił, a z lokomotywy wychylił się maszynista. Mężczyzna przekazał nieznanej osobie czarny pakunek. Połączony patrol natychmiast podjął czynności.

Najpierw zatrzymano odbiorcę przesyłki, 54-letniego mieszkańca powiatu przemyskiego. Służby były też na miejscu podczas wjazdu pociągu na peron w Przemyślu. Tam zatrzymały dwóch ukraińskich maszynistów w wieku 39 lat. Jak szybko potwierdzono, w pakunku znajdowało się około 30 kg nieoszlifowanych brył bursztynu, których wartość oszacowano na100 tys. złotych.

Zgodnie z właściwością dalsze postępowanie w tej sprawie prowadzi Podkarpacki Urząd Celno- Skarbowy w Przemyślu.  Podejrzanym o przemyt 3 mężczyznom grozą wysokie grzywny oraz przepadek przemycanego towaru.

Skład pociągu osobowego wrócił na Ukrainę z nową załogą, zapewnioną przez tamtejsze koleje.