Kolejarze uczcili polskich Bohaterów

Kolejarze uczcili polskich Bohaterów

W Malborku, Szymankowie i Tczewie odbyły się obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Podczas uroczystości upamiętniono bohaterskich kolejarzy i celników, którzy 1 września 1939 roku przeciwstawili się niemieckiej agresji na Polskę.

Tegoroczne obchody zainaugurowało spotkanie religijno-patriotyczne przed Pomnikiem Celników Polskich w Malborku. Następnie przedstawiciele m.in. spółek kolejowych, Straży Ochrony Kolei, Służby Celno-Skarbowej oraz władz państwowych i samorządowych uczestniczyli we mszy św. w kościele parafialnym w Szymankowie, po której złożyli kwiaty przed tablicą na stacji kolejowej Szymankowo. Ostatnim etapem były uroczystości przed obeliskiem na Skwerze Bohaterów Szymankowa w Tczewie

Co wydarzyło się 1 września 1939 r. w Tczewie i Szymankowie?

83 lata temu wczesnym rankiem w kierunku Tczewa wyruszył pociąg wypełniony niemieckimi żołnierzami. Zadaniem jego załogi było opanowanie tczewskich mostów jako strategicznego miejsca przeprawy przez Wisłę. Dzięki współpracy celników oraz kolejarzy obsługujących stację w Szymankowie, udało się skierować nadjeżdżający skład na boczny tor i tym samym opóźnić niemiecki podstęp.

Niemcy byli przygotowani na ewentualne komplikacje pierwotnych założeń planu akcji „Pociąg”. O godzinie 4:34 nad Tczew dotarły niemieckie bombowce. Zrzucane przez nie ładunki miały za zadanie utrudnić Polakom wysadzenie tczewskich mostów. W tym czasie bronili oni dzielnie przeprawy przed wrogimi wojskami, które zdążyły już dotrzeć początkowo zatrzymanym pociągiem. Ostatecznie udało się wysadzić mosty i tym samym udaremnić agresorowi przeprawę przez Wisłę. W odwecie niemieccy żołnierze zamordowali 14 kolejarzy i 2 członków ich rodzin oraz 5 inspektorów celnych.

Mistrzostwa Polski Kolejarzy. Biegacze upamiętnili Bohatera

Wydarzeniom rocznicowym w Tczewie towarzyszył także zorganizowany 27 sierpnia bieg ku pamięci Kazimierza Piechowskiego – polskiego żołnierza, więźnia i uciekiniera z niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau, a także honorowego obywatela Tczewa. Przed rozpoczęciem sportowych zmagań, kolejarze, przedstawiciele biegaczy i kibice odśpiewali hymn narodowy, a następnie złożyli wiązankę kwiatów oraz zapalili znicze na grobie tego zasłużonego Polaka i patrioty.