Będą nowe urządzenia srk między Krakowem a Miechowem

Będą nowe urządzenia srk między Krakowem a Miechowem

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na wymianę urządzeń sterowania ruchem kolejowym pomiędzy krakowskimi Batowicami a Miechowem. Inwestycja realizowana w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

Umowa podpisana przez z Zakładami Automatyki KOMBUD SA przewiduje unowocześnienie systemu sterowania ruchem na blisko 45 kilometrach linii kolejowej nr 8 oraz ponad 2 kilometrach linii kolejowej nr 95. Prace będą polegać na instalacji nowoczesnych urządzeń sterowania ruchem kolejowym wraz z wymianą kabli i światłowodów. Nowy system pozwoli na zdalne sterowanie ruchem pociągów ze stacji Kraków Batowice stacjami Miechów, Słomniki, Niedźwiedź i Zastów. Wykonawca inwestycji wymieni również urządzenia sterujące na 7 przejazdach kolejowo-drogowych.

Modernizacja urządzeń i wdrożenie nowego systemu zarządzania ułatwią prowadzenie ruchu i zwiększą niezawodność na ważnym odcinku linii kolejowej, z którego korzystają pociągi jadące z Krakowa w kierunku Kielc, Warszawy i Trójmiasta. Inwestycja za ponad 163 mln zł netto zostanie zrealizowana do połowy 2026 roku.

Finansowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy projekt „Digitalizacja infrastruktury kolejowej poprzez zabudowę nowoczesnych urządzeń i systemów – Etap I” pozytywnie wpłynie na transport kolejowy w całym kraju. Realizowane przez PLK SA inwestycje poprawią zdecydowanie parametry sieci kolejowej, zmniejszą ryzyko awarii i zwiększą bezpieczeństwo na kluczowych odcinkach ważnych dla przewozów pasażerskich i towarowych linii kolejowych.