ZSSK odebrały pierwszy skład Panter [galeria]

ZSSK odebrały pierwszy skład Panter [galeria]

Koleje Słowackie ZSSK przejęły pierwszy z 25 nowych zespołów elektrycznych serii 660 od konsorcjum Škoda Transportation i ŽOS Trnava.

O włączeniu pierwszej jednostki do floty, ZSSK poinformował na swoim profilu na Facebooku. Chociaż przewoźnik nie nazwał ich jeszcze oficjalnie, nazywa je Panter. Nowe jednostki bazują na znanych w Czechach seriach RegioPanter i InterPanter.

W najbliższych dniach przewoźnik wykorzysta skład  do szkolenia maszynistów na linii Żylina – Vrútky. Koleje Słowackie nie podały jeszcze dokładnej daty włączenia składu do kursowania  z pasażerami.

ZSSK wykorzysta pociągi na wybranych liniach wokół Żyliny, takich jak Żylina – Trenczyn, Żylina – Czadca, Czadca – Zwardoń czy Żylina – Liptowski Mikulasz.

Zakup pociągów kosztował 160 mln euro z czego 135 mln euro pochodzi z funduszy europejskich, 23,8 mln euro z budżetu państwa, a 1,6 mln euro to wkład własny ZSSK. Nowe składy są przystosowane do eksploatacji na wszystkich zelektryfikowanych liniach na Słowacji dla prędkości 160 km/h i napięć 3 kV i 25 kV. ZSKK kupiły Pantery w dwóch wersjach. Pierwsza o długości 80 m i pojemności 247 miejsc, a druga wersja o długości 106 m. z 343 miejscami.

Według Škody jednostki te pozwolą na pewne dotrzymanie rozkładu jazdy nawet w trudnych zimowych warunkach.