Zapraszamy na wystawę czasową pt. „Katastrofy kolejowe” w Stacji Muzeum

Zapraszamy na wystawę czasową pt. „Katastrofy kolejowe” w Stacji Muzeum

W 2022 roku mija 145 lat od pierwszej, udokumentowanej katastrofy kolejowej na ziemiach polskich. Redakcja „Kolejowego Portalu” zaprasza na wystawę czasową pt. „Katastrofy kolejowe”, którą będzie można zwiedzać od 12 maja do 30 listopada 2022 r.

26 listopada 1877 roku, o godzinie 6:10 doszło do zderzenia dwóch pociągów towarowych na stacji Gorzkowice. Sprawa ta odbiła się szerokim echem zarówno w kręgach kolejowych, jak i w prasie krajowej. Komentowano postępowanie służby ruchu, maszynistów obu składów, a także kwestie techniczne dotyczące szyn i hamulców zastosowanych w lokomotywach. Od tamtej pory, katastrofy kolejowe na stałe pojawiły się na szpaltach gazet i w przestrzeni publicznej.

Z okazji tej właśnie rocznicy, Stacja Muzeum przygotowała wystawę poświęconą wypadkom na kolei.

– Pokażemy nie tylko te najbardziej znane, ale też te, o których z różnych powodów prasa milczała, a władze próbowały je zatuszować. Zwiedzający dowiedzą się o przyczynach, a także o skutkach poszczególnych katastrof. Zobaczą często unikatowe zdjęcia, wycinki prasowe, przeczytają relację świadków, uczestników czy służb ratunkowych – mówi Mikołaj Królikowski, Główny Specjalista z Działu Promocji i Marketingu Stacji Muzeum.

Dodatkowym „smaczkiem” jest umiejscowienie wystawy we wnętrzu przedwojennego zespołu trakcyjnego E91 (EW51) w muzealnym skansenie.

– Jego surowa przestrzeń idealnie współgra z tematyką wystawy dodaje Królikowski.

Patronat nad wystawą objął: Urząd Transportu Kolejowego.  Partnerami medialni są Kolejowy Portal, Świat Kolei oraz Raport Kolejowy.